Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домовете на мюсюлманите ще са места за богослужение през Рамазана

Снимка: БГНЕС

Домовете на мюсюлманите да се превърнат в места за богослужение през Свещения месец Рамазан – за това призовават от Главното мюфтийство, а коментарът е по повод началото на едномесечния период на въздържание, предшестващ големия религиозен празник Рамазан Байрам. 

Отменят се традиционните за Рамазан общи молитви, а службите ще бъдат предавани онлайн, каквато практика се спазва вече от месец, след като груповите посещения в джамиите бяха забранени. Традиционните религиозни ритуали, характерни за Свещения месец, ще бъдат изпълнени, но в съответствие със здравните препоръки. 

И макар че се отлагат голяма част от традиционните ритуали като колективните молитви, общите ифтари, свързани с раздаването на храна с благотворителна цел, вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки. 

Въпреки че джамиите остават отворени за индивидуални посещения, вярващите предпочитат да се съобразят с призивите на Главното мюфтийство и да се останат по домовете си.

Още от началото на извънредното положение Главното мюфтийство отмени общите молитви. Колективната вечерна молитва, която по традиция се изпълнява по време на свещения месец Рамазан, тази година се отлага и ще се извършва обясни говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. Друг религиозен ритуал, който не може да бъде изпълняван по обичайния начин, е общата споделена трапеза, свързана с тържествената вечеря, която се организира по залез слънце с благотворителна цел.

Добрият жест, свързан със споделянето на храна, с тези, които нямат, ще се реализира, но при различен сценарий, обясни Мехмед Аля, районен мюфтия на Разград.

Мюсюлманско изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с което ще бъде удовлетворени духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видео материали, достъпни на страницата на мюфтийството във фейсбук, както и в съответния ютюб канал.

Позовавайки се на текстове от Свещения коран, Джелал Фаик изтъкна, че в дни на пандемия запазването на човешкия живот е основният приоритет.

На този фон и тази година се очаква много хора с двойно гражданство, които живеят в Турция, да се върнат в България, за да посрещнат религиозния празник със своите близки. Препоръката на оперативния щаб обаче беше да се преустановят тези пътувания, защото Турция се намира в изключително тежко състояние, свързано със заразата от Covid-19.

Периодът на въздържание за мюсюлманите продължава един месец. Към вярващите спазващи Рамазан духовникът Мехмед Aля се обърна с думите:

"Хората трябва да осъзнаят и да се върнат към своя Създател. Да бъдат по-добри към другите хора. Тази доброта отново трябва да се върне и пандемията ни дава тази възможност".  

Репортаж на Еленица Маринова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00