Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карантината превърна балконите в градини

Производители отчитат огромен интерес към саксийните растения

Пламен Колев
Снимка: Здравка Маслянкова

В условията на социална изолация производителите на балконски и градински цветя в района на Велико Търново отчитат наплив от клиенти, които превръщат домовете си в малки цветни паркове. Феерия от аромати и цветове е превзела помещенията, в които хиляди малки и големи саксийки примамват с пъстрите си растения. 

"Всички искат да нацъфтят по балконите, защото няма къде да излязат. Всеки иска да дойде, да се наснимат едно хубаво с цветята, да си купят цветя, да си ги насадят и да се радват. Изглежда това остана последното удоволствие на българина - цветята", коментира производителят на оранжерийни цветни разсади от великотърновското село Ресен Пламен Колев, за когото цветята са шарени като хората, всяко стръкче си има характер“.
Снимка: Здравка Маслянкова
Колев отглежда 60 сорта балконски и градински цветя. Признава, че вече не брои годините. „От 1986-а година съм започнал. Вече не мога да броя годините, станаха много."

Интересът към цветята е много голям, защото хората са затворени в къщите си, а искат да им е красиво и да си създадат настроение, така си обяснява нещата Пламен Колев. Шегувайки се той казва, че тази година има нова мода в отглеждането на балконските цветя - хората ги обръщали навътре към апартаментите, защото не излизат и не могат да им се радват, гледайки ги отвън. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Цветарството не е бизнес, който може да се прогнозира със седмица или месец напред. Оранжериите сега работят за следващата година, разказва производителят.

Разсадите за цветята се поръчват от предната година. Ние не знаем, че ще има карантина. Даже сега поръчвам цветя за другата година. Никой не знае какво ще стане следващата година. Всичко е на риск, всеки бизнес е на риск. Лошото е, че цветята няма как да ги прибера в стаята и да ги извадя за другата година. За холандците е загуба и за нас има загуба също, защото ние работим с хотели, с ресторанти, които в момента не мога да ги аранжирам. В Търново правя почти всички заведения. Всички изчакват в момента, но искат да си сложат нещо отвън. Все пак трябва да е красив градът ни, не може да е пуст и грозен град. Примиряваме се с момента. За догодина не знаем. Ако може някой да ни предскаже бъдещето, ще знаем как ще станат нещата за догодина“, разсъждава Пламен Колев.

48-годишният цветар споделя, че се чувства тъжен от пустите паркове с цветни композиции, а сърцето го заболяло, когато гледал телевизионните репортажи от Япония, където унищожили стотици декари с разцъфнали лалета по парковете, за да не бъдат изкушавани хората да излизат да ги разгледат.

Снимка: Здравка Маслянкова

У нас сега е сезонът на бегониите и сакъзчетата, а заради предстоящите горещини все повече се търсят винките. 

„Хибридни бегонии вземат. Някои от старите бегонии, както ги знаят хората - „Кавалер“ и „Дама“, са за по-навътре, към сянката. За много слънце - каскадни винки. Те се наложиха най-много като издръжливи. На южните и източните тераси каскадни петунии слагат и сакъзчета. Понеже летата станаха много горещи, повечето се ориентират към по-устойчивите на слънце и топлина цветя“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00