Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рамазан под знака на епидемията

Светът е притихнал в очакване пандемията от коронавирус да отмине. Тази година джамиите остават необичайно пусти по време на Рамазан. На снимката: Храм в Индонезия, април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-свещеният месец в религиозния календар на мюсюлманите – Рамазан, започна за милиард и половина души по света. Тази година заради пандемията от коронавируса в множество страни са наложени редица ограничения на религиозните ритуали. У нас периодът на въздържание също ще премине под знака на извънредното положение. Отменят се колективните вечерни молитви в джамиите, както и традиционните споделени трапези.

Джамията „Баня Башъ“ в София  Снимка: БГНЕС

През Свещения месец Рамазан физически здравите мюсюлмани постят и не консумират вода и храна от изгрев до залез слънце. Въздържанието продължава един месец и ще завърши с големия мюсюлмански празник Рамазан Байрам, който тази година ще бъде честван на 24-ти май. През този месец се изисква мюсюлманинът да се обърне с открито сърце към неговия Създател, казва говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. „Да чете Свещения коран, както и да помогне на хората в крайна нужда.“

Според повелите на ислямската религия, нейните последователи са длъжни да отделят от дохода си за бедните и нуждаещите се. По традиция по време на Свещения месец вярващите организират споделени трапези - ифтар. Храната се раздава по залез слънце с благотворителна цел.

„Цялото семейство се събира на село и на седем или на девет дома се раздава, каквото е на душа, кой с каквото може да помогне“, разказва пред Радио Шумен Елфиде Лятиф. Тази година обаче тя и близките й няма да се събират с по-възрастните членове на фамилията, за да ги предпазят.

Заради пандемията от коронавируса добрият жест ще се състои, но при различен сценарий. Раздаването на храна на нуждаещите се ще става в пакети в съответствие със здравните препоръки, обясни районният мюфтия на Разград Мехмед Аля.

„Който има желание да дава ифтар, нека да го направи във вид на пакети, хранителни продукти и да ги раздава на говеещите (постещите – бел. ред.) и най-вече на социално слабите и на нуждаещите се хора.“

От Главното мюфтийство през целия месец Рамазан ще провеждат благотворителната инициатива „Сподели трапеза“. Ще се раздават пакети, подготвени при съблюдаване на всички здравни изисквания. „Засега имаме готови около 4 хиляди хуманитарни пакета. До края на месеца може би тези пакети ще бъдат над 20 хиляди“, уточнява Джелал Фаик.

Джамията „Гази Хусрев бей“ в историческата част на Сараево. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отменят се традиционните за Рамазан колективни вечерни молитви в джамиите - теравих. Вече месец мюсюлманите превръщат домовете си в места за богослужения, след като Главното мюфтийство забрани груповите посещения в молитвените храмове  заради разпространението на заразата.

„Трудно ще е за вярващия човек, защото месец Рамазан изисква да се съберем на едно място, да споделяме обща трапеза, да се молим заедно, да направим теравих намаз. Но тази година изисква да бъдем вкъщи, за да опазим здравето на цялото общество.“

Мюсюлманското изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с която се обръща към духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видеоматериали, достъпни на страницата на Главното мюфтийство във Фейсбук, както и в съответния YouTube канал. Четенето на Корана, което друга година вярващите се събират да правят заедно, тази година ще бъде опосредствано от технологиите и ще бъде предавано на живо, изтъква Мехмед Аля. 

По време на Свещения месец джамиите в цялата страна ще останат отворени единствено за индивидуални посещения. Забрана за посещение и затваряне на джамиите няма, но те са отворени само за имамите и за мюезините, които да извършват петкратния призив за молитва – езан, уточнява Аля.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Но ако евентуално в това населено място има някакъв пътник, човек, който преминава през града и няма възможност къде другаде да изпълни своята молитва, той може да дойде в джамията и, спазвайки социално разстояние, може да си извърши молитвата самостоятелно. Но в момента колективни молитви не се водят в нито една джамия в Република България“, уверява районният мюфтия на Разград.

Необходимостта от прилагането на ограничителните мерки Джелал Фаик мотивира с текстове от Свещения коран. Карантина е имало и по времето на Пророка Мохамед. „И има и предание от негова страна. Той казва: там, където чуете, че има чумна епидемия, в тогавашното време, в това населено място не влизайте“, разказва той. „Връзката с Аллах е директна при нас, така че ние призоваваме нашите братя и сестри да се молят от дома си.“

Палестински занаятчия изработва предмети, свързани със Свещения месец Рамазан. Снимка: БТА

Вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки. „Ако е вярващ човек, вярата е в сърцето и в душата и може по всякакъв начин, и вкъщи да се моли, да си чете молитви“, смята Елфиде Лятиф.

Свещеният месец ще завърши с тридневни тържества на големия религиозен празник Рамазан Байрам. „Най-важното в момента е хората да се върнат към своя създател, да бъдат по-добри. Тази доброта трябва да се върне. Тази епидемия ни дава тази възможност“, обръща се към вярващите духовникът Мехмед Аля.

Целия репортаж на Еленица Маринова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20