Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рамазан под знака на епидемията

Светът е притихнал в очакване пандемията от коронавирус да отмине. Тази година джамиите остават необичайно пусти по време на Рамазан. На снимката: Храм в Индонезия, април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-свещеният месец в религиозния календар на мюсюлманите – Рамазан, започна за милиард и половина души по света. Тази година заради пандемията от коронавируса в множество страни са наложени редица ограничения на религиозните ритуали. У нас периодът на въздържание също ще премине под знака на извънредното положение. Отменят се колективните вечерни молитви в джамиите, както и традиционните споделени трапези.

Джамията „Баня Башъ“ в София  Снимка: БГНЕС

През Свещения месец Рамазан физически здравите мюсюлмани постят и не консумират вода и храна от изгрев до залез слънце. Въздържанието продължава един месец и ще завърши с големия мюсюлмански празник Рамазан Байрам, който тази година ще бъде честван на 24-ти май. През този месец се изисква мюсюлманинът да се обърне с открито сърце към неговия Създател, казва говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. „Да чете Свещения коран, както и да помогне на хората в крайна нужда.“

Според повелите на ислямската религия, нейните последователи са длъжни да отделят от дохода си за бедните и нуждаещите се. По традиция по време на Свещения месец вярващите организират споделени трапези - ифтар. Храната се раздава по залез слънце с благотворителна цел.

„Цялото семейство се събира на село и на седем или на девет дома се раздава, каквото е на душа, кой с каквото може да помогне“, разказва пред Радио Шумен Елфиде Лятиф. Тази година обаче тя и близките й няма да се събират с по-възрастните членове на фамилията, за да ги предпазят.

Заради пандемията от коронавируса добрият жест ще се състои, но при различен сценарий. Раздаването на храна на нуждаещите се ще става в пакети в съответствие със здравните препоръки, обясни районният мюфтия на Разград Мехмед Аля.

„Който има желание да дава ифтар, нека да го направи във вид на пакети, хранителни продукти и да ги раздава на говеещите (постещите – бел. ред.) и най-вече на социално слабите и на нуждаещите се хора.“

От Главното мюфтийство през целия месец Рамазан ще провеждат благотворителната инициатива „Сподели трапеза“. Ще се раздават пакети, подготвени при съблюдаване на всички здравни изисквания. „Засега имаме готови около 4 хиляди хуманитарни пакета. До края на месеца може би тези пакети ще бъдат над 20 хиляди“, уточнява Джелал Фаик.

Джамията „Гази Хусрев бей“ в историческата част на Сараево. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отменят се традиционните за Рамазан колективни вечерни молитви в джамиите - теравих. Вече месец мюсюлманите превръщат домовете си в места за богослужения, след като Главното мюфтийство забрани груповите посещения в молитвените храмове  заради разпространението на заразата.

„Трудно ще е за вярващия човек, защото месец Рамазан изисква да се съберем на едно място, да споделяме обща трапеза, да се молим заедно, да направим теравих намаз. Но тази година изисква да бъдем вкъщи, за да опазим здравето на цялото общество.“

Мюсюлманското изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с която се обръща към духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видеоматериали, достъпни на страницата на Главното мюфтийство във Фейсбук, както и в съответния YouTube канал. Четенето на Корана, което друга година вярващите се събират да правят заедно, тази година ще бъде опосредствано от технологиите и ще бъде предавано на живо, изтъква Мехмед Аля. 

По време на Свещения месец джамиите в цялата страна ще останат отворени единствено за индивидуални посещения. Забрана за посещение и затваряне на джамиите няма, но те са отворени само за имамите и за мюезините, които да извършват петкратния призив за молитва – езан, уточнява Аля.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Но ако евентуално в това населено място има някакъв пътник, човек, който преминава през града и няма възможност къде другаде да изпълни своята молитва, той може да дойде в джамията и, спазвайки социално разстояние, може да си извърши молитвата самостоятелно. Но в момента колективни молитви не се водят в нито една джамия в Република България“, уверява районният мюфтия на Разград.

Необходимостта от прилагането на ограничителните мерки Джелал Фаик мотивира с текстове от Свещения коран. Карантина е имало и по времето на Пророка Мохамед. „И има и предание от негова страна. Той казва: там, където чуете, че има чумна епидемия, в тогавашното време, в това населено място не влизайте“, разказва той. „Връзката с Аллах е директна при нас, така че ние призоваваме нашите братя и сестри да се молят от дома си.“

Палестински занаятчия изработва предмети, свързани със Свещения месец Рамазан. Снимка: БТА

Вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки. „Ако е вярващ човек, вярата е в сърцето и в душата и може по всякакъв начин, и вкъщи да се моли, да си чете молитви“, смята Елфиде Лятиф.

Свещеният месец ще завърши с тридневни тържества на големия религиозен празник Рамазан Байрам. „Най-важното в момента е хората да се върнат към своя създател, да бъдат по-добри. Тази доброта трябва да се върне. Тази епидемия ни дава тази възможност“, обръща се към вярващите духовникът Мехмед Аля.

Целия репортаж на Еленица Маринова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04