Когато властите са тихи и заети с борбата с разпространението на Covid-19, бракониерите започват да стрелят по грабливи птици. Така можем да парафразираме една от известните сентенции на Уинстън Чърчил, който казва: „Когато орлите са тихи, папагалите започват да бърборят”.
Напоследък ситуацията около разпространението на коронавируса често се сравнява с катастрофата, пред която се изправя човечеството през Втората световна война. Още по-често се повтарят позитивите от настоящата ситуация, един от които са намалените въглеродни емисии във въздуха. Но природата не може да си почине от хората, а доказателство за това намираме в доклад на WWF - Австрия, според който от средата на март бракониерските набези в Централна и Източна Европа зачестяват.
„Установихме 27 случая на убити грабливи птици сред останалите животни. Говорим за действия на бракониери, които или са ги отровили, или са ги отстреляли. Такива случаи има не само в Австрия, но и в Унгария, Словакия и Чехия”, разказа за „Хоризонт” авторът на доклада Кристина Волф - Петре.
„В проучването ни не се споменава България, но аз бих се изненадала, ако има установени случаи в толкова много държави, а в други - нито един. Мисля, че съвсем обосновано можем да предположим, че проблемът е широко разпространен в цяла Европа, а не само в държавите, които изброих”, допълва Кристина. По думите ѝ социалната изолация и ограниченията за разходки сред природата осигуряват спокойствие на бракониерите, тъй като вероятността да бъдат забелязани е минимална. Още повече, че в момента контролните власти са ангажирани пряко с пандемията, така и контролът срещу незаконните действия на бракониерите става доста занижен, коментира природозащитничката.
Най-застрашените грабливи птици
Ще ги наречем Ханс и Бьорн. Тъй като все още Ханс е млад царски орел, перата му са по-светло кафяви. Размахът на крилата му може да достигне до над 260 см. Той се рее над Алпите, а царски орли като него има в почти цяла Европа, включително и у нас. Наред с други грабливи птици царските орли често са смятани за „вредители” в миналото (около 40-те години на XX век), когато хората започнали да ги убиват. Една от причините е, че те често ловят малки бозайници, обяснява Волф - Петре. Представете си какво става, ако вечерята на Ханс е домашно зайче от фермата на ядосан бракониер? Има и друга причина – яйцата на орлите са считани за скъп сувенир в някои среди, но за да бъдат достигнати, възрастните птици не трябва да са в близост до гнездото.
Бьорн е морски орел, който често се среща по норвежкото крайбрежие и в цяла Европа местообитанията му се пресичат с тези на мечките. Ето защо с доза чувство за хумор го кръстихме Бьорн, което на норвежки означава „мечка”. Докато все още е млад, сивокафявият красавец ще се скита, а между петата и десетата година ще се установи на избрана от него и партньорката му територия. Всяка двойка има няколко гнезда, но през годината избира едно, което да ремонтира и в което да отгледа малките си. Всъщност, въпреки че на български се нарича морски орел, птиците като Бьорн гнездят в близост до всякакви водни басейни, така че голямо езеро или пълноводна река в континентална Европа са не по-малко уютни местообитания за този вид.
Бозайниците също са в опасност
Бракониерите понякога отравят бозайници, чиито тела след това могат да бъдат изядени от орлите, продължава разказа си Кристина. „Имаме случаи на незаконно убити вълци, бобри и видри. След като има толкова много случаи на птици, е трудно да си представим, че няма и на други видове. Понякога отровата е сложена за определен вид, но от нея ядат и други животни. Случва се например в опит да бъдат отровени вълци, да загинат лисици, златки, койоти и други видове”.
Природозащитичката няма отговор доколко заразата от коронавируса може да се предава от хора на животни и обратното. Волф - Петре се надява, че заради редките контакти с хора – били те бракониери или туристи (когато разходките сред дивата природа отново бъдат разрешени), Covid-19 няма да се разнесе и сред дивите животни. Дори да заболеят, възможността от тях вирусът отново да се върне към хората също е малка, убедена е Кристина.
„Обикновено, когато са отровени, птиците отлитат на разстояние и тогава умират. Казано по друг начин, ако птицата пренася болест, бракониерът няма да е в пряк контакт с нея. Същото се отнася и за бракониерите, които стрелят по птиците. Освен това предполагам, че във времена на пандемия дори те вземат мерки и не докосват убитите птици”, казва Кристина, която би искала докладът ѝ да се чете и като достатъчно ясен сигнал за властите.
Искате да полетите с Ханс и Бьорн? Просто чуйте звуковия файл.
Снимки в текста: WWFБлизо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем - интервюто на Мария..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат..