Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

93-годишният Манол Вършев: И по време на войната нямаше истерия като сега

В селата не обръщат внимание на коронавируса, твърди възрастният мъж

Манол Вършев
Снимка: Семеен архив

Всяко поколение преживява поне една голяма криза. Как изглежда днешната ситуация с коронавируса за човек, който е бил съвременник на световна война, преживял е деветосептемврийския преврат, режима след него и т.нар. преход?

93-годишният Манол Вършев е роден е през 1927 г. в бургаското село Момина църква. Когато започва Втората световна война, той е на 12 години.

„Имаше поделения по границата. Настаниха един полк в нашето село. В нас дойдоха 12 войници и в другите къщи имаше. Спокойно беше положението, нямаше такива истерии“, спомня си днес Вършев.

От класа му децата обикаляли жените в селото да ги карат да плетат чорапи. „И направихме колет, от нашия клас. Пратихме на фронта, на войниците. Тогава нас ни разпуснаха, защото изпратиха ранени войници, гимназията я направиха болница. Учителите идваха да ни преподават в къщите към 25-30 дни.“

Манол Вършев със семейството си пред гимназията в Средец

След войната, в продължение на 35 години - от 1952 до 1987 година, Манол Вършев работи като учител по физика, химия и математика, а по-късно е директор на гимназията в град Средец.

Смята, че в сегашната криза напрежението се създава изкуствено и неминуемо прави паралел с миналото. „Никой не обръщаше внимание тогава на политиката. Който беше стопанин, теглеше, търчеше да си изоре нивите. Всеки беше ангажиран в собствената си работа.“

Журналистиката създава това напрежение сега, убеден е Манол Вършев. 

Тая обстановка, която е в градовете сега за коронавируса, в селата въобще не й обръщат внимание. Всяка сутрин толко умрели, толко заразени… Не стига за нашите тука, ами и в целия свят – къде умрели. Ами тези хора, те не вярват! Те затуй ходят без маски, затуй нарушават, защото тез, които говорят, стигнаха вече като лъжливото овчарче. И тия истории нашите политици не можаха да ги разберат и да ги прилагат, да ръководят умно народа.“

Сега се говори за нов световен ред. Смятам, че доверието докато не се върне, народът да повярва на официалната власт, няма да има никакво подобрение“, прогнозира възрасният мъж.

А към по-младите, за които сегашната криза е първата подобна в живота, се обръща с думите на Васко Кръпката: „Няма да е все така".


В публикацията са използвани снимки от личен архив на Манол Вършев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53