Голяма част от ресторантите и кафенетата във Велико Търново не отвориха за пряка работа с клиенти. Пред много от заведенията в знак на протест днес се изнасят празни столове. Отварянето на обектите само с външните градини не е ефективна мярка, смята Петър Стефанов, председател на областната структура на Хотелиерската и ресторантьорската асоциация във Велико Търново.
„Започваме да губим от мига, в който отворим, защото няма нагласа в обществото, че трябва хората да тръгнат по заведения и че искат, защото са наплашени. Автоматичното отваряне не означава автоматично започване на работа в положението, в което бяхме принудени да затворим. За мен отварянето означава веднага започване на акумулиране на загуби, които всеки един от нас трябва да бъде готов да поеме“.
Нито едно заведение за хранене във Велико Търново не е кандидатствало по мярката 60/40 за запазване на персонала, защото масово го освободиха от работа и изпратиха на трудовата борса. Възможността за приготвяне и разнос на храна по домовете не се оказа вариант за нормално функциониране.
Не е ефективно заведенията да работят само с по четири-пет маси, категорични са ресторантьори в старата столица.
„Това е безсмислено да се прави поради икономически причини. Да работи един обект, какъвто и да е било той - производствен, заведение, да работи на 20% от капацитета си и да плаща 100% разходи - това е сигурен фалит“.
„Колко ще работим е отделен въпрос. Прохождане. Ще е работа на минус, според мен. Много има проблеми, причини в нашия бранш, които трябва да се изчистят“.
„Не очакваме да дойдат клиенти, не очакваме да заработим дори на 50% капацитет. Очакваме адекватни мерки. Голяма част от нашия бранш изобщо не можа да се възползва от мерките за компенсация. Очакваме да има решения, които ще облекчат нашите загуби“.
„Отварянето не е работа. Ние няма да работим следващия месец-два. Хората няма да се престрашат. Следователно нашият бизнес е обречен и по-малките умират“.
„Нашият бранш е изцяло забравен от всички. Бих подкрепила със сигурност протест - не само символичен, а какъвто и да е било на този етап. Настояваме за по-облекчени мерки, за намаляване на ДДС ставката, на данъците като цяло, на наемите на търговските площи".
От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация настояват към общината във Велико Търново да бъде създаден консултативен съвет с участието на бранша за обсъждане и приемане на конкретни мерки за възстановяването на туризма.
Внесено е искане до кмета за намаляване с 50 на сто на дължимите данък сгради и такса смет за заведенията до края на тази година, а в продължение на една година дължимата такса за наем на външните площи да бъде редуцирана наполовина.
„Загубите са големи, но има надежда и ще се справим“, коментира Венцислава Стоянова, собственик на малък ресторант в стария град, който се подготвя да отвори.
„Поне се надяваме да отворим скоро като покрием изискванията на Министерството на здравеопазването. Трябва да се опитваме да възстановяваме загубените средства, да върнем хората на работа и трябва да започнем отнякъде. Четирима освободихме. Не мога да кажа каква е загубата, но е голям удар за нас“.
Не повече от пет са заведенията във Велико Търново, които започнаха работа след 6 май с разреждане на масите и обезпечаване на персонала с ръкавици и предпазни шлемове и дезинфектанти за посетителите, които на този етап са малко.
„Основно отворихме, за да може хората ни да си изкарват прехраната. На нас ни е ясно, че загуби ще продължим да имаме, няма да отпаднат. Успяхме във времето да запазим 80-90 % от персонала. Трудно ни беше два месеца, но успяхме да ги запазим. Подкрепяме колегите, защото сме част от този бизнес и сме засегнати от тези данъци и такси. При един нормално воден диалог с властта, при нормално взети мерки, за протест - ние също ще се включим, но няма смисъл да си държим заведенията затворени“.
Засега протестът във Велико Търново е символичен, но браншът има готовност и за ефективни действия.
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР председателката на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната. Освен заплатите по Колективния трудов договор, специализантите..
"Въобще не беше подложено за гласуване в Европейския парламент предложението на Рада Лайкова , избрана от България, от листата на "Възраждане" и част от Европа на суверенните нации, която предложи отлагане на въпроса и на решението за влизане на България в еврозоната, тъй като е очевидно разделението в българското общество , месеците протести...
" За мен днешният ден е историческа победа, демонстрация на нашата дисциплина , за да може да се стигне дотук и ако трябва да бъда съвсем обрана в изказването си, без да проявявам емоционалност, признавам, че би ми био трудно, това е изпълнение на договора, който ние сме подписали , освен че подписахме договора съм самите членки на Европейския съюз,..
"Джурасик свят: Прераждане" е поредна част от динозавърската киновселена , започнала през 1993-та с "Джурасик парк" на режисьора Стивън Спилбърг . Историите са базирани на едноименния роман на Майкъл Крайтън и ни показват една реалност, в която науката е толкова напреднала, че е върнала живота на динозаврите в наши дни. Идеята е те..
"През всичките тези повече от 100 дни, откакто на 19 март тази година истанбулският кмет Екрем Имамоглу беше задържан и после арестуван, по-рано беше анулирана и неговата диплома след 30 и няколко години, през тези повече от три месеца и половина опозиционната Републиканска народна партия с лидер Йозгюр Йозел стартира митинги във всички големи..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..