Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концесионери готвят плажовете за 15 юни, още нямат правила

Има разнобой за безплатните шезлонги и чадъри

Снимка: БТА

Въпреки брифингите на министъра на туризма Николина Ангелкова, внесените от партиите в управляващата коалиция предложения, както и изпратените становища и писма от туристическия бранш, въпросите пред сезон 2020 остават.

Не е ясно кога трябва да бъдат почистени, обезопасени и открити плажните ивици, на кои плажове ще има безплатни чадъри и шезлонги, по какви правила за безопасност ще се работи и кога се очакват първите туристи.

Слънчев бряг ще предлага безплатни чадъри, шезлонги и маси, информира британската преса. Също от нея научаваме, че британските туристи не са се отказали от любимия си български курорт и се готвят да пристигнат през юли. Британската преса няма как да знае, че засега чадърите и шезлонгите са безплатни, но само в намеренията на Министерството на туризма. 

„Ако концесионер или наемател избере опция да не плати концесионно възнаграждение, това ще го задължи абсолютно реципрочно, на 100%, да предостави безплатни плажни принадлежности. Ако има опция 50% от концесионното възнаграждение да плати на държавата, тогава и плажните принадлежности трябва да бъдат намалени задължително с 50% или повече, но не и по-малко“, коментира министър Николина Ангелкова.

От фирмата концесионер на северния плаж в Слънчев бряг обмислят идеята за безплатни чадъри и шезлонги, но на този етап не са взели решение. Затова пък Галин Вълчев, който от 15 години е концесионер на плажа в Ахтопол прогнозира, че това с безплатните чадъри и шезлонги на неговия плаж няма да се случи.

За нас вариантът е да си платим концесионна такса и да си взимаме пари от чадърите, тъй като ако не взимаме пари от плажните принадлежности, загубите за нас ще са много големи. Няма да имаме с какво да поддържаме плажа през целия летен сезон, да плащаме на спасители, доктори и обслужващ персонал“, отбелязва Вълчев пред „Хоризонт“. 

Цените на неговия плаж са 5 лева на чадър и 5 лева на шезлонг. Хората остават с грешно впечатление, защото се обявяват мерки, които не са били консултирани с концесионерите, смята Галин Вълчев, на когото вече звънят да го питат ще бъдат ли безплатни плажните принадлежности.

Като идея е добре, но тя попада в общата стихия, която цари в туризма", така вижда нещата дългогодишният концесионер Дончо Дончев. На терен не е ясно какво точно трябва да се случи, категоричен е Дончев, според когото „тези въпроси се решават не на тротоарите в София, а на самия терен.“

„И в момента на самия плаж има 50% свободна зона – на който му е скъпо, може да си вземе пешкира, да си легне там и това е“, обобщава концесионерът. И допълва: стига да има кой да дойде, защото големият проблем е потокът на туристи към морето това лято.

Къмпинг „Арапя“ ще посрещне с безплатни чадъри и шезлонги туристите този сезон. Трябва да сме солидарни с държавата в тези трудни времена, смята  концесионерът на плажа Владимир Кисьов. 

Тук не става въпрос, че всеки трябва да печели. Всеки ще даде малко от себе си – и държавата, и концесионерите, само и само да върнем туристите по нашето Черноморие това лято. Защото времената са отчаяни и някой път се нуждаем от отчаяни мерки“, аргументира се Кисьов, който е „за“ безплатните чадъри срещу отпадане на концесионната такса. Тъй като на някои това не им харесва, ще се върви към индивидуални анекси, прогнозира Владимир Кисьов. „Ние плажния сезон смятаме на „Арапя“ да го открием към 15 юни. Още чакаме да уточним правилата с министерството“, описвя ситуацията той.

За 17 юни е планиран първият чартърен полет с чуждестранни туристи по южното Черноморие. Засега той не е отменен, но това може да стане и в последния момент. Повечето плажни ивици се подготвят да стартират сезона от 15 юни. До дни се очаква да има указания какви нови правила за работа ще бъдат въведени в хотелите и по плажовете. От тези указания трябва да стане ясно и как ще се действа, ако чуждестранен турист се окаже заразен с коронавирус.

Репортажа на Даниела Костадинова чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18