В дните на извънредното положение Фикри Кехайов, заедно с по-малкия си брат и техен братовчед от доспатското село Касъка възстановиха чешма на починалите си баба и дядо и изградиха над нея мини макет на родопска къща.
23-годишният Фикри Кехайов учи четвърта година в специалност "Педагогика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и временно живее и работи в столицата. Той е и автор на идеята, която реализира с помощта на по-малкия си брат на 21 години и 30-годишния им братовчед. От малък Фикри обича да прави макети на къщи и да рисува. Затова решил и чешмата на дядо му и баба му да претвори в родопска къща.
Семейната чешма е покрай пътя Доспат - Девин в местността Лешника. Чешмата е на името на починалите Шукре Кехайова и Шабан Кехайов.
"Самата чешма е била построена през 1982 година от дядо ми и в последствие се е разрушила с времето. Решихме да я реновираме, като идеята ми беше да създам един вид като символ, тъй като при нас е традиция всяко семейство или поне човек да си има една такава чешма или поне да помогне за направата на такава чешма. Самата чешма представлява голяма родопска къща, която е символ на семейството, което е много ценно, поне за нашето семейство. Така сме възпитани - да сме сплотени и съответно да запазим тези традиции, целостта", разказа Фикри Кехайов.
Младежите работили в продължение на 5 дни. Това не е първата инициатива на Фикри Кехайов. Преди време той създаде горска библиотека край село Касъка.
"Горската библиотека, която се намира непосредствено до водопада в селото, все още съществува. Тя беше инициатива с цел засилване на интереса на децата към четенето, тъй като я направих съвместно със селското училище. Децата имаха доста голям интерес към библиотека и до ден днешен се грижат за нея".
Библиотеката е пълна с книги и всеки ден се появяват нови издания. Фикри Кехайов прави равносметка за живота си в София и родното му село.
"Някак в селото е по-спокойно и може да се намери по-лесно мир и хармония, тъй като си по-близо до природата и всички тези ресурси, които е нужно човек ги получава. Това си е доста голям дар за нас и сме големи късметлии, че се родени и израснали тук", смята Фикри Кехайов.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.На 16 юни се навършват 100 години от рождението на един от най-любимите български артисти - Георги Парцалев. За обичта на публиката към големия комедиен актьор и с още е следващият ни репортаж. Той е по идея на наш слушател, с когото ни среща кореспондентката ни във Враца Ива Антонова. На пръв поглед снимката не е по-различна от други..
Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..
Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas , обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика. Един от българските елементи в групата е Росен..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..