Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да запазиш семейните традиции като възстановиш чешма

Чешмата край пътя Доспат - Девин в местността Лешника
Снимка: Радостина Чернокова

В дните на извънредното положение Фикри Кехайов, заедно с по-малкия си брат и техен братовчед от доспатското село Касъка възстановиха чешма на починалите си баба и дядо и изградиха над нея мини макет на родопска къща

23-годишният Фикри Кехайов учи четвърта година в специалност "Педагогика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и временно живее и работи в столицата. Той е и автор на идеята, която реализира с помощта на по-малкия си брат на 21 години и 30-годишния им братовчед. От малък Фикри обича да прави макети на къщи и да рисува. Затова решил и чешмата на дядо му и баба му да претвори в родопска къща.

Семейната чешма е покрай пътя Доспат - Девин в местността Лешника. Чешмата е на името на починалите Шукре Кехайова и Шабан Кехайов.

"Самата чешма е била построена през 1982 година от дядо ми и в последствие се е разрушила с времето. Решихме да я реновираме, като идеята ми беше да създам един вид като символ, тъй като при нас е традиция всяко семейство или поне човек да си има една такава чешма или поне да помогне за направата на такава чешма. Самата чешма представлява голяма родопска къща, която е символ на семейството, което е много ценно, поне за нашето семейство. Така сме възпитани - да сме сплотени и съответно да запазим тези традиции, целостта", разказа Фикри Кехайов.

Снимка: Радостина Чернокова

Младежите работили в продължение на 5 дни. Това не е първата инициатива на Фикри Кехайов. Преди време той създаде горска библиотека край село Касъка.

"Горската библиотека, която се намира непосредствено до водопада в селото, все още съществува. Тя беше инициатива с цел засилване на интереса на децата към четенето, тъй като я направих съвместно със селското училище. Децата имаха доста голям интерес към библиотека и до ден днешен се грижат за нея". 

Библиотеката е пълна с книги и всеки ден се появяват нови издания. Фикри Кехайов прави равносметка за живота си в София и родното му село.

"Някак в селото е по-спокойно и може да се намери по-лесно мир и хармония, тъй като си по-близо до природата и всички тези ресурси, които е нужно човек ги получава. Това си е доста голям дар за нас и сме големи късметлии, че се родени и израснали тук", смята Фикри Кехайов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12

Младежи от Монтана гласуват за първи път, искат да останат в България

Трябва да управляват партии, които дават възможност на младото поколение да се развива , казва пред БНР Преслав Джоков от Математическата гимназия в Монтана. Той се занимава с народни танци и възнамерява да продължи с хореография, за да запази традициите и фолклора  за поколенията. Баба му, Олга Иванова, 40 години работила като фелдшер,..

публикувано на 09.06.24 в 08:04

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова...

публикувано на 09.06.24 в 07:52