Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На работа след карантина

Платформа предлага обучение в ключови компетентности онлайн

Така изглежда офисът в холандска компания след ограниченията заради Covid-19.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Връщането на работа в офиса след карантина и социална изолация идва на дневен ред след отмяната на извънредното положение. Огромна част от хората сега или работят дистанционно от вкъщи, или са в продължителен платен и неплатен отпуск. 

Агенцията по заетостта започна инициатива в помощ на всеки, който иска да направи нещо полезно за себе си, докато е още у дома и се подготвя за плавно завръщане на работа. 

Не е тайна, че връщането на работа дори след отпуск или почивка изисква време за пренастройване. Днес стресът е от доста по-различно естество, защото включва несигурност - какво от стария модел на работа ще се запази и какво ще се промени на работното място.

"Всяка една неяснота в психологически аспект, това, което най-много плаши хората, е липсата на сигурност. Ние се адаптираме много по-лесно към много неприятни неща, но ако знаем точно какви са и къде са им границите, колко време ще продължи, какво точно ще трябва да понесем", коментира в предаването "Хоризонт до обед" психологът доц. Маргарита Бакрачева.

Освен това сега от първа необходимост е да споделим, да усетим, че се връщаме в позната среда. Необходимостта от социална комуникация като характеристика на групата може да помогне да се възроди процесът в една фирма или организация. Поне седмица ще е нужна, за да се възстанови комуникацията между колеги.

Превърнете престоя вкъщи в предимство, като оползотворите своето свободно време. Изненадайте себе си, близките си, и най-вече своите настоящи и бъдещи работодатели. С този апел Агенцията по заетостта предложи нова инициатива за самоусъвършенстване, докато сме у дома. Платформата MyCompetence е създадена и се поддържа от Българската стопанска камара по проект, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

"Тя е изключително полезна, защото дава възможност да се работи от дистанция, онлайн. Съдържа няколко функционалности. Една от най-важните - това са електронни обучения, около 35 електронни обучения и 9 видеоуроци в различни области, свързани с ключови компетентности в областта на управление на търговията, управление на трудовото представяне, управление на проекти, лидерски умения, управление на качество", поясни ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара Томчо Томов.

Осигурена е връзка с 14 международни платформи на обучение на чужд език. Обучението продължава 14 часа, завършва с електронен тест, завършилият успешно получава електронен сертификат, че е завършил съответното обучение. 

Регистрирани са 2 милиона и 500 хиляди потребители на системата. Около 70 хиляди са постоянните ползватели.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31

Вотът на младите в Европа - посоки за размисъл

Европейските избори отминаха, резултатите са ясни и многократно анализирани, но има една група избиратели, която предизвиква особен интерес - младите хора в Европа. В някои държави членки на ЕС като Австрия, Белгия и Малта право на глас имат младежи под 18 години. А тази година в Германия за първи път можеха да гласуват и 16 и 17-годишните. Или..

публикувано на 22.06.24 в 10:15

Министър Гвоздейков ще представи новозакупените вагони за БДЖ

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще присъства преди обед на представянето на новозакупените от Германия вагони за БДЖ, които вече са с напълно обновена визия. Първата композиция от 5 вагона тръгва по линията от София до Бургас в събота, 22-ри юни.  Предвидено е министър Георги Гвоздейков да пътува с влака, който заминава..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Владимир Илиев: Има дискусия доколко архаизмите в литературата ни са достъпни за учениците

Има дискусия доколко архаизмите в българската литература са достъпни за учениците .  Това каза пред БНР Владимир Илиев, учител по Български език и литература в 131 СУ "К. А. Тимирязев", и коментира: "С всяка година този език става все по-труден за обясняване и за разбиране. Но той е важен. Езикът на "Една българка", на "До Чикаго и назад", на "Бай..

публикувано на 20.06.24 в 18:35

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28