Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Бояна Петкова: Националната детска болница не бива да се помещава в руина

Удачно е прокуратурата да се самосезира след толкова шум по темата, казва педиатърът

Снимка: БГНЕС

Първоначално обявеният за неделя протест срещу дострояването на 40-годишен строеж за национална детска болница ще протече в друг формат. От 17 до 19 часа пред Министерския съвет ще бъдат събирани подписи на граждани, които са против проекта. Това съобщи пред "Хоризонт" д-р Бояна Петкова от  Инициативния комитет на онлайн кампанията „Болницата, която искаме“ и от Националната гражданска инициатива "За истинска Детска болница", която ще събира подписи до края на май

Столичната община е забранила протеста заради епидемичната обстановка, но е разрешено да се обособи физически място за събирането на подписи, поясни д-р Петкова. 

Един от протестите срещу построяването на Национална детска болница в сегашния й замисъл се проведе малко преди обявяването на извънредно положение. София, 4 март 2020 г. Снимка: БГНЕС

Според д-р Бояна Петкова бъдещата детска болница не бива да се помещава в руини. Тя даде пример с "други руини на същата възраст", които наскоро бяха разрушени и изтъкна, че "продължава да не става ясно защо точно болницата трябва да е в този скелет“.

Снимка: БГНЕС

Д-р Петкова смята, че обществеността, а и част от педиатрите биват подвеждани с мотива, че се нуждаем спешно и бързо от детска болница и използването на съществуващата структура би улеснило този процес.

„Защото педиатрите не са инженери, не са конструктори. На мен самата ми отне месеци, за да навляза в материята. За да бъде приведен този строеж в годност да бъде строен изобщо, това означава предварително едно укрепване. Това укрепване изисква едно почистване на тази бетонна основа, което според изчисленията ни ще продължи минимум година и всъщност няма да стане по-бързо. Според експертите, с които ние работим, изграждането на чисто нов обект в общи линии ще е горе-долу за същото време. Със сигурност няма да е значимо забавянето“, подчерта тя.

Взето е мнението на отделни педиатри, но не е направен предварителен анализ на нуждите, здравното министерство не разполага с цялостен анализ от какво се нуждае детското здравеопазване, твърди д-р Бояна Петкова.

Снимка: БГНЕС

„Би било удачно прокуратурата да се самосезира въз основа на толкова много шум по темата вече толкова дълго време. Мисля, че е изключително цинично министър Ананиев да казва в ефир, че подписите на 17 хиляди души – това са хиляди български граждани, всъщност нямат никакво значение, нямат никаква тежест“, коментира д-р Петкова.

Относно по-бързата процедура, по която изграждането предстои да се реализира заради това, че е обект от национално значение, Бояна Петкова заяви:

Човек като погледне този строеж и си даде сметка какво означава обект от национално значение, му се изправят косите. Тази поръчка, това, което се случва, може да бъде спряно във всеки един момент. Все още не е започната работа по него.“

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35