Какви са фактите? Съвсем наскоро ООН предупреди за бум на киберпрестъпността. По време на пандемията от коронавирус през последните месеци е регистрирано увеличение на злонамерените имейли с цели 600%. Много от атаките са били насочени срещу здравни организации и институции за медицински изследвания по целия свят. Фишинг съобщенията и призивите с линкове за това как да се пазим от Covid са най-често срещаните.
Бари Макманус e убеден, че разработчиците на софтуер за защита трябва да разбират и от психология. Простата причина: машините се правят от хора, а човекът все така остава уязвимото звено в системата на защита.
"Докато системите зависят от човешкия елемент, те могат да бъдат пробити. Ако съм с лоши намерения към вашите данни, аз не се интересувам от софтуера или хардуера, които ги пазят. Аз просто ще се интересувам от човека зад системата, ще търся неговите слаби места. И ако мога да ви убедя да вкарате някаква флашка във вашата система, аз ще мога да взема това, от което се интересувам."
Затова Бари Макманус вярва, че бъдещите програмисти, освен знанията за професията си, трябва да разбират и от психологията на онези, които стоят зад неоторизирания достъп до данни. Макманус разделя злосторниците на две групи - хакери и кракери. Хакерите, казва той са програмисти, които знаят и плюсовете, и минусите на операционната система, програмните езици, мрежови концепции. Те са хората, които могат да установят какъв е рискът за една система. Докато кракер е онзи, който придобива неоторизирания достъп и унищожава важната информация. Практиката с такива хора кара Бари Макманус да не вярва на стереотипите - че злосторниците са само мъже, че са само от определен регион на света. Едно обаче ги обединява.
"Те са високо интелигентни. Те са арогантни, защото така можеш да покажеш уменията си на компютъра. Ето ви един пример от живота. Някой, който не е бил хакер или кракер, но по същия начин е успял да заобиколи нормите, защото е бил достатъчно интелигентен, доста методичен, любопитен и независим – например ядрен учен. Този човек беше преодолял ограниченията. Беше го направил, защото беше разбрал културните особености, традициите, ценностите на хората. За тях знаеше и определени неща. Това, което програмистите на антивирусен софтуер трябва да знаят е, че разбирането на човешкото поведение ще неутрализира действията на злосторниците."
"В допълнение - някои от основните психологически профили са също лоши. Много от хакерите и кракерите започват своите действия много рано. Някои казват, към 12-годишна възраст. Аз имам опит повече с хора, които са на 17 години. Възрастта, на която човек става много любопитен, започва да пробва разни неща, да иска да разбере как нещата работят. Понякога тези хора са и социално различни. Самотниците са си самодостатъчни. От проучванията, които сме правили, и в които съм участвал, се е оказвало, че тези хора дори нямат и сексуален опит. Наричам тези хора индустриални крадци."
Какво обаче ще мотивира подобни хора да направят на пух и прах сървърите ви? Част от мотивацията е например да имаш предимство пред другите хакери.
„Може би пък се чувстват и доста недооценени в компанията или в организацията, в която работят“, казва Бари Макманус. Понякога се чувстват социално изолирани. И компенсират с влизането в определени системи. Макманус профилира 4 типа хакери и кракери. Престъпният тип, идеологически обремененият, спонсорираният от държавата и този, който иска да си отмъсти.
"Криминалният тип често е финансово мотивиран. Това бихме казали. Но има и „криминални психопати“. Тези хора просто изпитват удоволствие, търсят усещане. Има една книга, мисля от 2006 година, казва се „Змии в костюми“. Цялата концепция в тази книга е изградена върху това как психопатите на "Уолстрийт" ходят на работа. Това са хората, които идват от най-добрите училища, те са най-умните, най-интелигентните. Но носят и една тъмна страна - да проникнат в организация, да правят поразии. Понякога мотивирани от финансовите стимули, понякога заради тази патологична нагласа."
"Идеологът вижда навсякъде ограничения в системата и смята, че всички технически пособия или информация трябва да са на показ, независимо от това каква е тя. Подобни примери има с извести имена. Няма да ги споменавам, но вие ще се сетите за най-скорошните случаи.
Третата категория е са спонсорираните от държавата. В този случай държавата им дава някаква власт, за да може да работи. Работи и с организираната престъпност. Това става понякога директно, понякога индиректно. Идеята е, че отново се търсят слабостите, дефектите, уязвимостите.
Отмъстителните хакери са онези, които смятам за вътрешна заплаха. В много случаи забравяме с кого сме стояли на едно бюро, работили сме с него заедно. Те всъщност са хората, които се чувстват недооценени или не се отнасят добре с тях. И отвръщат на удара."
Бившият експерт от ЦРУ Бари Макманус е сигурен, че ако бъдещите създатели на антивирусен софтуер знаят повече за хакера, толкова по-големи са шансове да бъде победен. По този начин е по-лесно да се създават и нови инструменти и стратегии за сигурност. Той дава пример с мобилния телефон. За повечето хора той е просто средство за комуникация, но за хакера това е още едно устройство, чиито възможности той би искал да изследва.
Снимки: скрийншотВ момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..