Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петиция срещу ремонт, планиран от "Топлофикация София"

Снимка: БГНЕС

Жители на столичните квартали "Студентски град", "Дървеница", "Витоша" и "Малинова долина" събират подписи в петиция срещу график за двумесечен ремонт на "Топлофикация София", който ще ги остави без топла вода цяло лято. Те настояват ремонтните дейности да се извършват поетапно и не са съгласни, че увеличаването на работното време на екипите, които ще работят, би довело до по-бързо приключване на ремонта.

"Смисълът на предоставянето на услугата от дружеството монополист е тя да бъде непрекъсната. В извънредната епидемична обстановка, прекъсването за продължителен период от време на топлоподаването може да предизвика рискове за общественото здраве", каза пред БНР Даниела Стефанова от събиращите подписи против настоящия график на ремонта. Тя посочи, че жалби са изпратени до кмета на София Йорданка Фандъкова, омбудсмана Диана Ковачева и до Димитър Маргаритов - председател на Комисията за защита на потребителите, но все още нямат отговор от тях.

Стефанова беше категорична, че сред жителите на четирите столични квартала има нагла и за протест.

Според недоволните граждани има две алтернативи за скъсяване на периода на ремонта:

"Или да се увеличи броят на екипите, които ще работят по подмяната на тръбата, за да се спази срок от най-много две седмици, или да се построи нов, паралелен топлопровод, което би решило окончателно проблема. Когато има два паралелни топлопровода, ще може единият да работи, а по другия да се извършват ремонтите, като превключването да се случва за един ден, вероятно", коментира Стефанова.

Деян Дянков, омбудсман на "Топлофикация София", заяви в предаването "Преди всички", че този ремонт трябва да бъде извършен, за да не се стигне до авария през зимата, примерно.

Той уточни, че клиентите няма да плащат такса за подгряване на водата в периода на ремонтните дейности. По думите му в Закона за енергетиката не се предвижда компенсация при подобни ситуации на планов ремонт:

"Съществува компенсация само при възникнала авария, ако ремонтът продължи над 48 часа".  

Цялото интервю на Лора Търколева с Даниела Стефанова и Деян Дянков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05

Христо Христов: Дарик радио не се продава, изграждаме свръхмодерен студиен комплекс

Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията,  заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...

публикувано на 12.02.25 в 19:02

Удължава се маршрутът на автобусна линия 66 в столицата

От Столичната община съобщават, че от 15 февруари се удължава маршрутът на автобусна линия 66. Рейсовете ще стигат до хижа "Алеко“ при запазване на действащите разписания, интервали на движение и брой курсове. Разкриват се и нови начална и крайна спирка на обръщателното колело до хижа "Алеко“ и нова двупосочна спирка "Хотел Морени“ със статут "по..

публикувано на 12.02.25 в 19:00
Георги Милков

Георги Милков: Да се възобновят военните действия в Газа е напълно реалистичен вариант

Да се възобновят военните действия в Газа е напълно реалистичен вариант. Такава прогноза направи пред БНР журналистът Георги Милков. Бойните действия в Газа ще бъдат възобновени, ако израелските заложници не бъдат освободени до събота, предупреди министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху .  От думите му не стана ясно дали става дума за..

публикувано на 12.02.25 в 18:50