Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой носи отговорност за неработещите пречиствателни станции

Снимка: БГНЕС

Постоянно догонваме европейското законодателство, което непрекъснато се променя“. Това каза пред БНР министърът на околната среда и водите Емил Димитров, а повод за неговия коментар е изпратено становище на Европейската комисия за допуснати пропуски в прилагането на Директивата за пречистване на градските отпадъчни води, което е първата стъпка от наказателна процедура по въпроса. 

И докато усилията на държавата са насочени към изграждането на нови канализационни системи и съоръжения, които да събират и пречистват отпадъчните води, еколозите насочват общественото внимание към състоянието на построените вече пречиствателни станции. Според тях голяма част от съоръженията не работят ефективно, а темата се неглижира от отговорните институции.

Проблемът за нефункциониращите пречиствателни станции беше повдигнат в ефира на програма „Хоризонт“ от инж. Димитър Куманов, представител на Сдружение Риболовен клуб „Балканка“. По думите му отпадъчните води са основен източник на замърсяване, който може да повлияе както върху качеството на питейната вода, а също така и да ускори загубата на биологично разнообразие.

Показателен е примерът с пречиствателната станция в село Душанци, община Пирдоп, която не функционира от своето построяване през 2012 година до днес. Проектът на стойност близо 12 милиона лева, осигурени по оперативната програма за развитие на селските райони, включва изграждането на водопроводна и канализационна мрежа, както и на пречиствателна станция. От четири години насам еколозите подават сигнали до софийската екоинспекция, до Басейнова дирекция – Пловдив и до екоминистерството.

Пред „Хоризонт“ министърът на околната среда и водите Емил Димитров прехвърли изцяло отговорността по контрола и поддръжката на изградените пречиствателни съоръжения към местната власт.

Оказва се, че ангажиментът на изпълнителната власт приключва с осигуряването на средства по европейски програми, а как милионите са изразходени не занимава вниманието на управляващите.

Потърсен за коментар, кметът на село Душанци Златка Кънева отказа интервю с аргумента, че заема длъжността от едва няколко месеца и не познава казуса в детайли. Отговор на зададените въпроси даде кметът на община Пирдоп Ангел Геров, според когото стопанисването и поддръжката на съоръжението е изцяло в компетенциите на ВиК-София област.

Прехвърлянето на отговорността между институциите кметът определи като „пълно безхаберие на държавата“.

Главният инженер на ВиК-София област Росица Итова обясни, че в периода 2016-2018 година са извършени няколко оценки на състоянието на съоръжението, които установяват, че пречиствателната станция не функционира. Инженер Итова посочи, че със заповед на областния управител Илиан Тодоров е сформирана комисия, която отразява в протокол пропуските, които Общината трябва да отстрани.

Предписания, които две години по-късно все още не са изпълнени. Едва когато съоръжението бъде ремонтирано, то ще бъде предадено на ВиК за експлоатация и поддръжка, допълни инженер Итова.

Заинтересованите страни споделят мнението, че е крайно време съоръжението да проработи и изразиха готовност да подновят диалога помежду си, за да може това да се случи. Междувременно от РИОСВ-София съобщиха, че извършват проверка на терен, чиито резултати ще бъдат оповестени до края на седмицата.

На този фон кметът Ангел Геров изтъкна, че неработещата пречиствателна станция не е единственият екологичен проблем в района на Средногорието. Той допълни, че река Тополница е критично замърсена, а сред причините са отпадъчните води на град Копривщица, които от години се изливат в реката.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13