Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Недкова:

„Не мога да дишам“ - грандиозна метафора за състоянието на човечеството

Свободата ще промени дефиницията си, границите се завръщат

Протестиращи край мемориала на Мартин Лутър Кинг във Вашингтон, 4 юни 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Не мога да дишам“ се оказа грандиозна метафора за състоянието на човечеството – от една страна от болестта, която караше хората да не могат да дишат, сега, след убийството на Джордж Флойд това стана социална метафора. Общо взето, въздухът не ни стига.“ Този коментар направи в предаването "Преди всички" Силвия Недкова, журналист, редактор в сайта "Площад Славейков".

Много отдавна в цял свят няма лидерство, има елити, които работят за себе си, а не за хората, допълни журналистът. От няколко години се вижда и говори за огромната пропаст между елитите и масите, тази година вече виждаме докъде се стигна, заяви Недкова. 

„На мен лично ми напомня ситуацията в Русия от началото на миналия век. Точно такъв огромен разрив доведе до една страховита революция, която съсипа света до голяма степен. Виждаме как най-онеправданите, най-маргинализираните буквално рушат това, което са изградили други хора и това в очите на мнозина ги прави лоши. От друга страна системата продължава да ги потиска и маргинализира. И в крайна сметка се оказва, че решение няма. Средната класа, която движи икономиката и живота, е най-пострадала от всичко това, защото в нейните ръце няма инструментариум да реши проблема“, коментира Недкова.

По думите ѝ това "не е просто смъртта на Джордж Флойд" и вече не става дума само за расизма. „Дълго тлеели конфликти, дълго поддържана проблематика изведнъж се изсипа – и заради Covid-19, и заради случката с Флойд. Толкова много неща се натрупаха наведнъж, че нямаше как да не избухнат.“

За първи път от век и половина Белият дом е със загасени светлини, сега е тъмно и посланието е „Няма никой вкъщи“, отбеляза още Силвия Недкова. „Това е големият проблем, все още не на Европа, но на Америка със сигурност: няма никой вкъщи.“ Силвия Недкова

Вандалите са крайният ответен отговор на крайността на управлението, а по средата стоят едни хора, които искат нещо смислено – това е голямата трагедия в момента там, смята Недкова.

Границите се завръщат и свободата може би ще промени дефиницията си, а последиците със сигурност няма да са красиви, каза още Силвия Недкова. „ И това ще се случи не само с туризма, а с куп други неща. Изведнъж ще се окажем изолирани и ще осъзнаем, че това, което сме наричали свобода да бъдем себе си – вечната мантра, е нещо много условно.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32