Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работна група ще гледа предложените промени в клавиатурата на кирилица

Филолог: Не може през клавиатура да се преследват политически цели

Снимка: Ани Петрова

Инициативата, която настоява за промени в стандарта за клавиатурата на кирилица, вече има депозирана документация в Българския институт за стандартизация. Организаторите на инициативата се мотивират с необходимостта от промени, които да осъвременят сегашните норми, датиращи от 1978 година. Казусът с клавиатурата на кирилица вече е разпределен към два технически съвета, които координират работата на различните комитети в Института за стандартизация.

Филологът Тодор Червенков, който е преподавател във Франция, подкрепя идеята за промяна, но смята, че консенсус трудно ще бъде постигнат. 

Предложението беше малко изопачено и повече се възприе като опит да се премахнат двете руски букви. Всъщност те не се премахват, идеята беше да се преместят и да се добавят много други букви. Това според мен е добро. Компютърните специалисти казват, че всеки може да си направи каквато клавиатура иска, но компютърните специалисти са малко. Повечето хора не са компютърни специалисти и за тях би било удобно тези букви (например от стария правопис преди 1945 година и други символи – бел. ред.) да са си готови върху клавиатурата“, коментира Червенков в предаването "Хоризонт до обед".

Предложението е чисто техническо, не могат да се преследват политически цели през една клавиатура, категоричен е Червенков, според когото е необходимо предложението да се обсъди без политически страсти и позоваване на исторически факти, защото „най-близката си история я интерпретираме всеки както си иска“.

Ще бъде създадена работна група от експерти, която трябва да подготви първия проект за изменениеЗа участие в работната група ще бъдат привлечени учени, лингвисти, инженери, софтуерни специалисти, преводачи, писатели, стенографи, преподаватели и представители на българските общности в чужбина. Това обясни пред БНР Ивелин Буров, председател на Управителния съвет на Българския институт за стандартизация. Институтът е членска организация, не е държавна администрация, в него членуват над 350 фирми и организации, а в техническите комитети участват над 1000 експерти, уточни той. 

Подредбата на буквите, цифрите и знаците се ръководи от основното правило да бъде ергономична, изтъкна Ивелин Буров. 

„Основното изискване за тази подредба е тя да бъде ергономична. Като пишем на клавиатурата, да не се натоварват равномерно всички пръсти. Неслучайно буквите, които се използват най-малко, те са в двата края на клавиатурата, а тези, които се използват най-много – в средата.“

Работната група следва да приеме с консенсус окончателния проект, който ще изготви. „Общото съгласие се постига при липса на настоятелно поддържани възражения по съществени въпроси“, обясни механизма Буров. За разлика от законодателните актове, където едно мнозинство налага волята си, при стандартите като доброволни споразумения трябва да има общо съгласие.

Аргументът, че стандартът е стар, според Ивелин Буров не е сериозен. Има и още по-стар стандарт: за размерите на хартията за писане например – познатите ни формати А1, А2, А3, А4 и А5 – той не е променян повече от 100 години. При този стандарт няма необходимост от промяна, отбеляза Буров. В други случаи поради бързото развитие на технологиите промените в стандартите се случват в много кратки срокове.

Има правило в стандартизацията на всеки пет години да се прави преглед на стандартите, но в някои области стандартът се променя още преди да е изтекъл този срок, допълни Ивелин Буров.

За детайли по темата чуйте двата звукови файла. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28