Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дариха апаратура за учебна практика на бъдещи терапевти и рехабилитатори

Снимка: Здравка Маслянкова

Единствената училищна паралелка за терапевти и рехабилитатори в област Велико Търново получи дарение от апаратура, с която нормално да се провеждат практическите занятия по рехабилитация и кинезитерапия. Граждани дариха три медицински апарата на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. 

Учебното студио по терапия и рехабилитация в Хуманитарната гимназия вече ще провежда нормално учебните практики и обучението на бъдещите рехабилитатори и кинезитерапевти. Дарението включва уреди за магнитотерапия, ултразвукова и електротерапия. „Досега децата само гледаха, а от новата учебна година реално ще могат да работят с тези уреди“, обясни учителката Силвия Петрова.

„С тези три апарата ще се учим. Всяка изминала година идват все нови и нови ученици, на които им е необходимо наистина да видят на живо как стават процедурите, как се изпълняват и какъв е ефектът. Досега нямахме такива апарати. С помощта на болниците, където посещаваме и караме учебната практика – децата виждат, запознават се с апаратите, но само се запознават. На тях не им е разрешено да работят с пациенти. Мисля, че не беше достатъчно, а сега тук, в кабинета, ще можем наистина да покажем.“

Повече от 30 ученици ще ползват новите апарати за терапевтични процедури чрез магнитно поле, с ултразвук и чрез електричество.

Инициатор на дарителската кампания за трите апарата е застрахователят от Велико Търново Венелин Иванов. Директорът на училището разказал на дарителя за новите специалности и споделил, че не е по силите на училищния бюджет да отдели малко над 2000 лева за медицинската апаратура, която е нужна за качественото обучението на децата.

„Както в стари времена хората в градовете и селата на България не са чакали от някъде да дойдат средства. Едно време Първа гимназия, сегашната Хуманитарна гимназия така се е издържала - от градския еснаф и от църквата. Реших, че сумата, която видях и получих като оферти от различни фирми, не е много голяма. Потърсих помощ от приятели“, разказва той.

Един от отзовалите се в дарителската кампания за новата апаратура за бъдещите терапевти и рехабилитатори е и Венцислав Спирдонов, председател на Великотърновския общински съвет.

„Аз винаги гледам гимназията да върви нагоре, а единият от начините е освен чрез добрите учители, които се събраха тук, е да имат и добра база. За добрата база не е хубаво само да разчитаме на общинските пари. Въз основа на няколко приятелства сега направихме това дарение, преди няколко месеца – друго. Надявам се, че скоро ще оборудваме всички ученици с таблети. Ще има повече уреди за тази паралелка. Гимназията да си върне своето място в учебната зона на Велико Търново“.

Голяма част от завършилите паралелка от специалността „Извършване на термални процедури в балнеологични и други възстановителни центрове“ вече работят в спа хотели, други са продължили образованието си. Директорът на Хуманитарната гимназия във Велико Търново Павлин Витанов посочи, че успешно приключват втория срок с дистанционното обучение. Само четирима ученици не са имали устройства, но са получили от училището таблетите, дарени за паралелката по журналистика.

Някои от децата са по-активни в дигиталната среда, отколкото в училище и обратното, но всички деца искат на училище, физически. Готови сме от новата учебна година да преподаваме, това е нашето желание. Заявяваме като план прием традиционната ни паралелка по журналистика за 26 деца и една професионална паралелка с две професии. Половината е с направление „Терапия, рехабилитация и изпълнител на термални процедури“, а втората половинка от 13 деца е заявена от бизнеса. Тя е „Лаборант за хранително-вкусовата промишленост“ – също една много необходима и много високо заплатена професия, както се оказа“.

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30