Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дариха апаратура за учебна практика на бъдещи терапевти и рехабилитатори

Снимка: Здравка Маслянкова

Единствената училищна паралелка за терапевти и рехабилитатори в област Велико Търново получи дарение от апаратура, с която нормално да се провеждат практическите занятия по рехабилитация и кинезитерапия. Граждани дариха три медицински апарата на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. 

Учебното студио по терапия и рехабилитация в Хуманитарната гимназия вече ще провежда нормално учебните практики и обучението на бъдещите рехабилитатори и кинезитерапевти. Дарението включва уреди за магнитотерапия, ултразвукова и електротерапия. „Досега децата само гледаха, а от новата учебна година реално ще могат да работят с тези уреди“, обясни учителката Силвия Петрова.

„С тези три апарата ще се учим. Всяка изминала година идват все нови и нови ученици, на които им е необходимо наистина да видят на живо как стават процедурите, как се изпълняват и какъв е ефектът. Досега нямахме такива апарати. С помощта на болниците, където посещаваме и караме учебната практика – децата виждат, запознават се с апаратите, но само се запознават. На тях не им е разрешено да работят с пациенти. Мисля, че не беше достатъчно, а сега тук, в кабинета, ще можем наистина да покажем.“

Повече от 30 ученици ще ползват новите апарати за терапевтични процедури чрез магнитно поле, с ултразвук и чрез електричество.

Инициатор на дарителската кампания за трите апарата е застрахователят от Велико Търново Венелин Иванов. Директорът на училището разказал на дарителя за новите специалности и споделил, че не е по силите на училищния бюджет да отдели малко над 2000 лева за медицинската апаратура, която е нужна за качественото обучението на децата.

„Както в стари времена хората в градовете и селата на България не са чакали от някъде да дойдат средства. Едно време Първа гимназия, сегашната Хуманитарна гимназия така се е издържала - от градския еснаф и от църквата. Реших, че сумата, която видях и получих като оферти от различни фирми, не е много голяма. Потърсих помощ от приятели“, разказва той.

Един от отзовалите се в дарителската кампания за новата апаратура за бъдещите терапевти и рехабилитатори е и Венцислав Спирдонов, председател на Великотърновския общински съвет.

„Аз винаги гледам гимназията да върви нагоре, а единият от начините е освен чрез добрите учители, които се събраха тук, е да имат и добра база. За добрата база не е хубаво само да разчитаме на общинските пари. Въз основа на няколко приятелства сега направихме това дарение, преди няколко месеца – друго. Надявам се, че скоро ще оборудваме всички ученици с таблети. Ще има повече уреди за тази паралелка. Гимназията да си върне своето място в учебната зона на Велико Търново“.

Голяма част от завършилите паралелка от специалността „Извършване на термални процедури в балнеологични и други възстановителни центрове“ вече работят в спа хотели, други са продължили образованието си. Директорът на Хуманитарната гимназия във Велико Търново Павлин Витанов посочи, че успешно приключват втория срок с дистанционното обучение. Само четирима ученици не са имали устройства, но са получили от училището таблетите, дарени за паралелката по журналистика.

Някои от децата са по-активни в дигиталната среда, отколкото в училище и обратното, но всички деца искат на училище, физически. Готови сме от новата учебна година да преподаваме, това е нашето желание. Заявяваме като план прием традиционната ни паралелка по журналистика за 26 деца и една професионална паралелка с две професии. Половината е с направление „Терапия, рехабилитация и изпълнител на термални процедури“, а втората половинка от 13 деца е заявена от бизнеса. Тя е „Лаборант за хранително-вкусовата промишленост“ – също една много необходима и много високо заплатена професия, както се оказа“.

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06