Председателят на Пациентската организация „Глаукома“ Георги Димитров е на 72 години. От 10 години е с глаукома, открита случайно при очен преглед за смяна на очилата. „Очното ми налягане беше 40 единици вместо нормалните 20-22. Бях доста стъписан и започнах да обикалям лекарите.“
Направил всички необходими изследвания и започнал лечение. Началото е с капки. Ако не помогнат, следващата фаза е лазер, третата – операция. Георги Димитров е минал и през трите.
С глаукома у нас живеят около 90 000 възрастни, а всяка година се диагностицират по 4-5 хиляди нови пациенти. Глаукомата е група от нервно-вегетативни заболявания, които се характеризират с трайно увреждане на зрителния нерв и характерни промени в зрителното поле. Специалистите я наричат „тихия крадец“. Защо - пояснява д-р Веселин Даскалов, офталмолог с дългогодишна практика:
„Ще възстановим очното налягане в таргетни стойности, но не можем да възстановим това, което тя е отнела – атрофията на зрителния нерв и трайните поражения в зрителното поле.“
Най-разпространеното очно страдание сред хората от третата възраст е „старческото перде“ или катаракта. Тя е сред водещите причина за слепота, поразява очните лещи и засяга над 90 на сто от възрастните хора, но пък е напълно лечима, уточнява д-р Даскалов. По думите му напоследък в България е отбелязан „скок в лечението на това заболяване“.
През 2000 година са правени 1000-1200 операции на милион души население, а през 2019-а вече се правят 6 хиляди операции, посочва офталмологът.
Операцията се поема изцяло от Здравната каса, но пациентите заплащат имплантите, което д-р Веселин Даскалов определя като „много, много сериозен проблем“. Цената на тези вътреочни лещи варира между 800 и 3 000 лева.
Макулната дегенерация и диабетната ретинопатия са другите две често срещани очни заболявания при възрастните. Лекуват се с инжекции, които подобряват състоянието в 90 на сто от случаите.
Има пациенти, които от 20% зрение стигат до 60, или от 40 стават 80, тоест те се връщат към нормалните си функции, коментира очният специалист. „И се възстановяват напълно, но имаме и такива, които примерно от 10% стигат 30%, затруднено им е четенето, но в същото време са много по-добре отпреди.“
От 1 април тази година скъпоструващите инжекции за лечение на макулна дегенерация вече се заплащат от Здравната каса. Допреди две години една апликация от тези лекарства е струвала 2 хиляди лева.
Пациентската организация „Глаукома“ води борба за цялостно реимбурсиране и на капките за глаукома. Според председателя Георги Димитров България е на последно място в Европа по този показател. При нас реимбурсирането е 50%, а в останалите европейски държави – между 70 и 100%.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..