Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За повече море и по-малко пластмаса

Снимка: БГНЕС

Преди 2017 година изследванията в българската акватория на Черно море са много епизодични, от 2017-а се прави мониторинг на отпадъците по повърхността и има вече шест проведени експедиции. Това обясни пред "Хоризонт" Виолета Слабакова, експерт в Института по океанология на БАН.

Регистрират се т.нар. акумулиращи зони – места с по-голяма концентрация на отпадъци, което се дължи на течения, завихрящи отпадъците, които не им позволяват да се разпръснат, каза Слабакова и даде пример със зоната около нос Калиакра.

Каква е моментната снимка?

"Картинката не е особено красива. Достигнахме до 170 броя на километър, квадратен. Максимални количества сме открили през есента на 2018-а в района на Созопол. Като цяло южното крайбрежие е значително по-замърсено, отколкото северното", посочи Виолета Слабакова в предаването "Хоризонт до обед".

Плаващите отпадъци се движат с помощта на теченията и вятъра и има непрекъсната динамика. Това, че днес югът е по-замърсен, не означава, че утре северът няма да е по-замърсен, уточни тя.

Плаващите отпадъци са трансграничен проблем. Откриват се например марки, които не се произвеждат и търгуват у нас, с надписи на грузински и на турски език. Корабите също са замърсители, от тях идва част от изхвърлените отпадъци. Друг дял от отпадъците се пада на река Дунав, по която те „пристигат“ и се вливат в морето.

Снимка: БГНЕС

90 на сто от отпадъците са пластмаси. Това замърсяване е доста сериозно, коментира Слабакова. Най-често се срещат торбички, найлони, опаковки, фрагменти от пластмаси. 

„Постепенно деградират, механично се накъсват на по-дребни частички, които вече са проблем – микропластите, защото могат да бъдат погълнати от живи организми, по хранителната верига съответно достигат до човешкия организъм.“

Друг проблем е, че попадайки в морето, пластмасата вече няма как да бъде събрана или ако има такъв механизъм, това би било много скъпо. Различните видове пластмаси имат различен живот, при някои от тях той може да продължи до 500 години.

Като изход експертите съветват някои от основните пластмасови изделия трябва да бъдат намалени.

Снимка: БГНЕС

Според Евгения Ташева от Сдружение „За Земята“ е абсолютно постижимо да имаме повече море и по-малко пластмаса, какъвто е слогънът на съвместна кампания на сдружението и "Грийнпийс" - България.

Необходими са усилия не само от страна на младежите, които се включват в акции по почистване и от страна на хората, които са намалили употребата на пластмаса, но и действия на институциите и бизнеса, заяви Ташева пред БНР.

Все повече потребителски стоки се предлагат в опаковки от пластмаса, която не е годна за повторна употреба или рециклиране и съдбата им е или да приключат в пещ за изгаряне на отпадъци, в депата или в най-лошия вариант – в природата, по плажовете, в морето и т.н. 

На сайта на "Грийнпийс" е активна нова петиция за ограничаването на определени пластмасови изделия у нас, съобщи още Евгения Ташева.
  
Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13