Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са полезните храни за очните пигменти

Снимка: БГНЕС

БНР е медиен партньор в информационната кампания "Зрението е всичко" на Асоциация грижа за пациента и Българското офталмологично дружество. Има ли полезни за зрението храни, кои са те, как да ограничим вредното влияние на мобилните телефони и останалите дигитални монитори върху нашето зрение.

Полезните храни за очните пигменти са зеленчуците с ярки цветове. Такива са морковите, зелените листни зеленчуци като спанак, рукола, броколи. Това каза за БНР доц. Христина Видинова от Клиниката по очни болести на Военномедицинска академия.

Тя допълни, че също така много важен източник на омега-3 мастни киселини са рибите и морските дарове, не на последно място са и богатите на Витамин А храни като яйчен жълтък, червените чушки, телешки и гъши дроб, също така бобовите култури, орехите също са  много богати на цинк, който пък помага усвояването на витамин А и разбира се боровинките, които всички много добре знаят са една перфектна комбинация за очите, защото те съдържат както антиоскиданти, така и омега-3 мастни киселини и наистина предпазват зрителния анализатор от вредните въздействия на свободните радикали, както и помагат за едно оптимално развитие.

"Много е важно да имаме достатъчно дози на Витамин А и Е. По-скоро, ако човек, не яде изобщо зеленчуци и плодове, тогава би било вече по-трудно за организма да синтезира необходимите му пигменти, всъщност тогава би могло да имаме вече един риск от развитие на дегенеративни промени, особено в макулата, която е най-чувствителната тъкан на окото, най-чувствителната част на ретината", каза в предаването "Преди всички" доц. Христина Видинова.

Доцент Видинова отправи съвет да не стоим много дълго време пред монитора.

"На всеки два часа максимум да се прави поне половин час почивка, просто да се гледа надалеч, да може да е отпусне зрителния анализатор и това да бъде поне за 10 минути, да се направи такава почивка. Също така не е препоръчително възрастния човек да прекарва повече от 5 часа на ден на компютър. За децата не повече от 3 часа на ден, трябва децата са на електронните устройства, пред компютъра или на телефона", допълни експертът.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47