Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Битката за природата е битка за човечност

Снимка: БГНЕС

"Битката за природата е битка за човечност. В България сме оставили много малко човечност в страната си, за да може тя да бъде място, където да искаме да живеем." Това каза в предаването "Преди всички" природозащитникът Андрей Ковачев от Сдружжение за дива природа "Балкани" преди поредния протест срещу подготвяните промени в Закона за биоразнообразието. Протестът е тази вечер.

"Отлагат се всички необходими мерки за опазване на мрежата Натура 2000, за да може да се узаконяват строежи като Алепу. Второто – махат се надалеч българските учени, за да не контролират какво се случва там и да нямат думата какво се случва в българската природа. Те са превърнати във враг номер 1. И третото – за да могат по един административен начин да си планират всички планове за управление, те да нямат нищо общо с природата. Някой да може да изсипе огромно количество пари в едни иначе безсмислени, даже вредни проекти и те да кажат, че тези проекти са за опазване на природата“, коментира Ковачев.

Сега по думите му се прави опит този „челен“ опит от националните паркове да бъде пренесен в цялата страна. Андрей Ковачев даде пример с 10 милиона евро по две европрограми за изкупуване на територии за Натура 2000. В петгодишен период, за който те са били определени, не е бил изхарчен нито един лев от държавата за тази цел. "Никой не направи тази стъпка - да овъзмездява собственици и да изкупува тези имоти", заяви природозащитникът.

Андрей Ковачев коментира и европейските механизми за санкции заради опазването на видовете от защитените зони в Натура 2000 и прогнозира спиране на европейски средства. 

„Ние досега за нищо не сме плащали глоби. Ето, за Калиакра не сме плащали глоби. В тези процедури, ако се стигне до там, кажете ми как се възстановява унищожена дюна? Не можеш да я възстановиш. Там ще си плащаме глоби десетилетия наред, защото ще трябва да чакаме тя да се възстанови. Докато не се възстанови, ще трябва да плащаме глоба. Това е реалността.“ 

Необходимо е да започне процедура за изменение на общия устройствен план на Созопол, приет в противоречие на всички европейски изисквания и да се премахне строителното ядро, което е предвидено около Алепу, смята Андрей Ковачев. „Този хотел е само началото. Има още много след него.“

Относно мотивите за поредната серия от екопротести Ковачев изтъкна: 

Безобразието, наглостта „Алепу“. Това е наглост. Подпорна стена. С асансьорни шахти. Не може да се търпи. Не е редно да свикваме с тези неща и да ги приемаме за даденост. Нужно е действително да се вдигаме, защото иначе тези мутри ще завладеят цялата страна. Философията им е, че тях не ги интересува никой друг човек в тая страна, не ги интересува един български гражданин да има поне малко достъп до Черноморие и природа, без да му е оградено от скъп хотел, в който той няма достъп.“

Трайно нещата не могат да се променят с един протест, това ще се случи тогава, когато в законите се разпише реален граждански контрол, отбеляза още Ковачев. „Ако ние можем да ги контролираме, просто няма да смеят да го правят. Защо във Франция аз да мога като гражданин да подам директно наказателен иск срещу съответния министър за неговите бездействия или неговата безстопанственост, а в България да не мога? И да трябва да чакам една прокуратура, която са избрали същите тия хора и съответно тя няма да извади на друг гарван окото. Това е в момента ситуацията в България. Ние сме обезправени и затова сме по паветата, защото нямаме законови механизми да постигнем същото.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Велосипеден блян – кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 10:51
Виргиниус Синкявичус

Виргиниус Синкявичус: Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана

Ще оцелее ли Зелената сделка или вече се движи на празен ход? Има ли риск Европа да остане сама в битката си за зелени политики? Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана , смята Виргиниус Синкявичус, бивш еврокомисар по околната среда от Литва и настоящ евродепутат, заместник-председател на групата на Зелените – Европейски свободен..

публикувано на 21.05.25 в 11:01
Венцислав Венев

Венцислав Венев: БТС подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал

Българският туристически съюз подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал. Това съобщи пред БНР председателят на БТС Венцислав Венев, като подчерта, че най-важното е, че платформата ще работи и офлайн : " Една от основните ни задачи е да няма загубени туристи в България. ... Имаме подготвена 12-годишна стратегия, в рамките на..

публикувано на 20.05.25 в 14:24
брадат лешояд

Брадати лешояди се заселват сред природата десетилетия след изчезването им у нас

На 17 май край Сливен в природата ще бъдат "настанени" три брадати лешояда. Събитието ще бъде със свободен достъп и ще бъде съпроводено с пускане на хвърчила, конна езда, грънчарство, музика и лятно кино. Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят . Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще..

публикувано на 16.05.25 в 10:08

Меглена Антонова: Съдебен процес се използва за сплашване на цялото екологично движение

Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..

обновено на 10.05.25 в 21:57
Зоокътът в Павликени

Зоокътът в Павликени - райска градина с места за отдих и люлки за децата

Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..

публикувано на 10.05.25 в 08:15

Предложение: Да се инкриминира изхвърлянето на строителни отпадъци

Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..

публикувано на 08.05.25 в 07:18