Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ерготерапевтът Александра Андреева:

Да се подобри обучението на работещите с деца с аутизъм в масовите училища

Комплексните терапевтични програми дават най-добри резултати

Снимка: Дневен център ТАЦИТУС

„По отношение на социалната политика у нас е хубаво да се подобри качеството на обучение на персонала в масовите детски градини и училища, да могат учителите да разпознават ранните маркери на децата от аутистичния спектър", каза пред БНР Александра Андреева, ерготерапевт в Дневен център ТАЦИТУС.

Така по думите й ще може терапията да започне най-рано. Ранната интервенция е най-работещата за момента, категорична е Андреева.

Центърът е създаден, за да помага на родителите на деца с аутизъм и специални образователни потребности да намерят висококачествена ежедневна професионална грижа, подкрепа и консултация за своите деца.

„Аутизмът е комплексно състояние и има много различни прояви на диагнозата аутизъм. Най-честите трудности са поведенческите проблеми - нарушената мотивация за учене, за работа, за научаване на нови места, срещата с различни стимули, преработката на тези стимули и саморегулацията. Другото много сериозно затруднение е социализацията на тези деца и нуждата на семейството от подкрепа от различни видове специалисти и терапевти“, посочи още ерготерапевтът.

В центъра работи мултидисциплинарен екип от специалисти – детски психолози, логопеди, специални педагози, възпитатели. Те са единствените в България, които се обучават от сертифицирани международни организации, за да работят по наложени в света програми, разработени за децата с аутизъм – PECS, TEACCH, DIR/FLOORTIME, MONTESORI, TOMATIS, ABA.

Специалистите по различните терапевтични програма обсъждат екипно случаите на децата. При нужда програмите се актуализират, посочва Александра Андреева.

„За всяко едно дете се изготвя индивидуална програма, след като е изготвена индивидуална оценка на силните и слабите му страни. След това се започва работа и водещият принцип в терапията на едно дете са неговите нужди и на семейството му. В терапията се стъпва на силните страни на детето, за да се подпомогнат слабите, пояснява Андреева.

При ерготерапията през тялото и централната нервна система на детето се прави опит да се повлияе преработката на сетивната информация, която то получава, така че да се намали или да премахне съответният дефицит.

„Като цяло терапевтичните програми не са обвързани с биохимичния профил на детето, с резултати от негови изследвания, те имат пряка връзка с поведенческите особености на детето, но, разбира се, ни е важна медицинската история на детето, дали има пристъпи, какво лечение е назначено от невролозите“, разяснява още специалистът.

При децата с по-тежки затруднения от аутистичния спектър се наблюдава регрес заради изолацията по време на извънредното положение и заради липсата на контакт със специалист. При други деца не се отчита промяна, констатира ерготерапевтът. По-малките деца са имали нужда от по-бърза адаптация.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35