Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформа за кръводаряване помага в пандемията

Приложението прекратява черния пазар на кръв, казва Стефка Попова, председател на Българска организация за доброволно кръводаряване

Стефка Попова, Българска асоциация за доброволно кръводаряване
Снимка: Личен архив

В ситуацията с пандемията Covid 19 много полезно се оказва приложението „Дари кръв“ на Българска организация за доброволно кръводаряване . То заработи от началото на месеца.
Covid кризата дарителството на кръв трябва да е още по-осъзнато“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Стефка Попова, председател на Българска организация за доброволно кръводаряване.

Приложението гарантира сигурност и прекратява комерсиалното търсене и предлагане на кръв.

„Много е важно да има повече кръводарители и то в цялата страна, защото нуждата е ежедневна. В малките градове също има нужда. Около 40% от хората във възраст за кръводарители, тоест между 18 и 65 години, нямат противопоказания. Реално това са хората, които трябва да осъзнаят, че могат да даряват кръв, което всъщност е истинска привилегия.

Това означава, че здравето ти е на едно добро ниво и второ, че ти реално можеш да спасиш човешки живот. Просто от тези 40 процента трябва максимално голям брой хората да могат да дарят, но това е големият проблем, че не го осъзнават.“

С обновяването му заради Сovid-19 приложението „Дари кръв“ се приема положително от хората, посочи още Попова.

Снимка:Българска организация за доброволно кръводаряване

„Имаме повече от 200 изтегляния на самото приложение. В момента дори имаме шест актуални призива за помощ, за които търсим дарители. Хората, освен, че получават актуална информация, имат лесна връзка с нас.

Във всеки един момент те могат през приложението и през „Фейсбук“ страницата БОДК да се свържат с нас и при възникнал въпрос да се консултират дали могат да дарят кръв, дали не могат. Освен това им разяснихме достатъчно ясно, че Сovid не се предава по кръвен път, в кръвните центрове са взети необходимите мерки. Това нещо успокои и всички кръводарители.

Това са и основните страхове на кръводарители и на нуждаещи се от кръв - от заразяването и предаването на Сovid-19. Световната здравна организация обяви, че не се предава по кръвен път“, отчете председателката на Българска организация за доброволно кръводаряване.

„Работим добре не само с Националния кръвен център, с всички центрове в страната . За съжаление и като човешки капацитет по-скоро, нямат достатъчно, за да покрият нуждите. И най-вече заради това още преди самата пандемия беше много трудно организирането на изнесени акции. Сега реално са спрени в цялата страна изнесените акции. За съжаление не са достатъчно активни институциите в България по отношение на това. В цял свят непрекъснато се правят призиви от страна на кръвните центрове, че има нужда от дарители, че дарителите са намалели. В България това наистина много рехаво се получи. Много малко призиви има от страна на кръвните центрове, много малко информация по отношение на това какви са нуждите, какви са количествата. А ние много добре знаем - в България има огромен недостиг на кръв".

На въпрос защо приложението не е по-централизирано, по-модерно, Стефка Попова заяви:

Смисълът на създаването на Българска организация за доброволно кръводаряване беше именно това - че в България има нужда, има такъв проблем. Действително той трябва да бъде решен от държавата, но така реално се създават гражданските организации. Страшно много хора ни подкрепят.

Включително и от чужбина дори хора се свързват с нас. Защото в България институциите са си направили една стратегия на бездействие. Кръвните центрове принуждават близките да търсят дарители и по този начин си решават проблема с това да има някакви количества.Но по този начин се създава изкуствен пазар", категорична е Стефка Попова.

„Този пазар се стимулира, което реално, освен че е опасно, създава един омагьосан кръг“.

Още по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58