Младен Райчев е незрящ. След като месеци наред не успява да разреши проблем с бившия си работодател, той се обръща към Българското национално радио.
Райчев дълги години работи в плевенско предприятие което е към Съюза на слепите в България. Преди година, въпреки че е незрящ, се оказва с прекратен договор, обещават да го наемат отново на работа, но до днес това не се е случило.
„От 8 години работя във фирма за незрящи в Плевен. 2019 година ме извика личен състав, за да ми поднови договора. Това е всяка година, а има колеги, които са дошли след мен и ги оставиха на постоянен договор. Сега, като ме извикаха да подпиша новия договор, попитах - нали за една година, а те отговориха, че е за три месеца“.
„Не отивай при шефа, ще се оправят нещата“. Това ми казаха от личен състав. „Работихме 10-12 дена, в едни момент свършиха консумативи, казаха - след два дни ще има консумативи, и тогава ще ни викнат. Другите ги викнаха, но мен не“.
След тази случка от 12 юни Младен Райчев казва, че не е на работа. След изтичане на трите месеца по договора от личен състав го викат и му казват, че ще го изпратят на трудовата борса. Когато отива, не му дават трудовата книжка. Казват му да си донесе старата.
„Защо да си нося старата, аз тук имам нова. Но я нося и старата на другия ден. Те ми я взеха и ми казаха, че ще ми се обадят след една седмица. Обадиха ми се след една седмица, но заради това загубих десет дни от борсата. Сега като минаха месеците на борса, се обадих на шефа си Павлин Ангелов, за да питам за работа отново, както ми бяха обещали“.
В началото на май приключва получаването на средствата от трудовата борса за Младен Райчев. Семейството му е в затруднено финансово положение и иска да работи. Райчев обяснява, че бившият му работодател е наел нови зрящи работници, а него с проблема го е оставил на улицата. Райчев посочва, че никога не е изоставал от нормата си.
„Искам с труд и пот да си изкарвам прехраната“.
Управител на фирмата в Плевен е Павлин Ангелов. Той се оказа и председател на Регионалния съюз на слепите. Наема ли зрящи за работа на места, които са подходящи за хора с увреждания:
„Няма лични подбуди за това нещо. Когато имам много спешна поръчка, наемам на граждански договор и хора, които са зрящи, може би това има предвид. Но нещата не са лични“.
Защо все пак е освободен Младен Райчев? Обяснението на управителя Павлин Ангелов:
„Освободен е, защото е бил на срочен договор, изтекъл е срочният договор. И общо взето заради коронавируса няма чак толкова много работа, както е било предните години. Правим необходимото и по държавни програми някакви средства, които предлагат сега за малки и средни предприятия. И не само хората с увреждания, но и всички други хора няма определена сигурност в тези времена…Защото се ангажираме да осигурим доход на хора, които не са толкова производителни като труд. Освен това държавата не се грижи почти за това. И е оставила нас – специализираните предприятия да се справим с това нещо“.
Управителят на фирмата допълва, че подават в Агенцията проекти за хората с увреждания, които са във връзка с подобряване на условията на труд на такива хора, но програми като такива от Бюрото по труда и други за заетости, фирми като неговата, са на общо основание с другите фирми, където работят хора без увреждания.
„Така един човек с увреждания, ако отиде на Бюрото по труда, той е на равни условия с другите, които нямат здравословни проблеми. Такъв човек може да си намери работа само в специализираните предприятия“, посочва Ангелов.
„Държавата е в дълг не само във време на пандемия, защото в по-развитите държави нещата са коренно различни по отношение на трудоустрояването на хора с увреждания“.
Мисията на Съюза на слепите в България е защита на човешките, гражданските, социалните, икономическите и други права на хората със зрителни увреждания, това пише на официалната страница на този Съюз.
Проверка показа, че няма подадени сигнали в Инспекцията по труда в Плевен, но оттам увериха, че ще направят проверка по случая. Самият управител Павлин Ангелов пое ангажимент, който остава да го спази в името на мисията на Съюза на слепите у нас.
„Самият аз съм незрящ и мога да разбера проблема на незрящия човек. Трудовата заетост е част от рехабилитацията на хората с увреждания. Ако се подобрят нещата, бих направил необходимото“.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Ловеч тази вечер започва тридневният традиционен пролетен празник "Цветница 2025". Жителите и много гости на града ще се докоснат до традициите,..