Писмото на двамата императори Септимий Север и Каракала до жителите на Никополис ад Иструм преди повече от 1800 години е запечатано за поколенията върху камък. Надписът е открит при археологически разкопки преди един век - натрошен на парчета и със следи от огън. Императорското писмо е от 193-а година след Христа, разказва археологът и директор на Великотърновския историческия музей Иван Църов:
„Става дума за епиграфски паметник, много интересен, който е открит при разкопките в началото на XX век. Публикуван е 1921 година. След смъртта на император Пертинакс, който само два месеца и половина е бил на власт, започва гражданска война. Изведнъж легионите издигат трима претенденти за императори. Между отделните легиони започват сражения. В крайна сметка се налага император Септимий Север. Той успява да победи другите претенденти и взема цялата власт еднолично“.
По време на войната за императорския престол, която продължила няколко месеца, интересна е съдбата на цивилните римски градове, разказва археологът Иван Църов:
„Византион категорично се е присъединил на страната на Песциний Нигер – претендентът, издигнат от легионите в Мала Азия. Никополис, изглежда, в първия момент не са се ориентирали гражданите по правилния начин и също са минали на страната на оня император, но да не забравяме, че Първи италийски легион квартирува само на 50 километра от Никополис. Освен това в този период управител на Долна Мизия е братът на един от претендентите Септимий Север, което означава, че легионите са на негова страна. Така много бързо се е наложило Никополис да вземе вярната посока на ориентиране“.
За да потушат негативното впечатление от грешната си стъпка с подкрепата на неправилния претендент и да се спасят от военни набези и драстично увеличение на данъците, първенците и жителите на Никополис ад Иструм се откупуват като дават за кампанията на Септимий Север внушителната сума от 700 000 денара.
„И императорът Септимий Север в знак на благодарност, куртоазия е всичко, разбира се, както тогава е бил обичаят, благодари на гражданите чрез писмо, което изпраща до градския съвет. Веднага градският съвет се разпорежда съдържанието на писмото, което вероятно е било написано на свитък, да бъде изсечено върху камък, за да може всички да го виждат. Този камък, този епиграфски паметник е достигнал до наши дни, щастлива случайност, но във фрагментирано състояние“.
За да бъде реставриран и издигнат отново паметникът на мястото си, където е бил в древността, сдружение „Бъдеше за Никюп“ спечели финансиране по проект на голяма търговска верига. Историческият музей додаде недостигащата сума и така стана възможно експонирането в пълния му блясък на импозантното императорското писмо от преди 18 века, поясни музейният директор Иван Църов“
„Приблизително е около 3,5 метра висок, доста е голям, защото текстът върху надписното поле е много дълъг. Тежи около два тона, два тона и триста килограма, не сме го изчислявали точно. В момента вече е готов бетоновият постамент. Надявам се около втората половина на август паметникът вече да е реставриран и монтиран на мястото си“.
Почистването на фрагментите на императорското писмо и тяхното консервиране се прави от реставратора в Регионалния музей във Велико Търново Руен Хаджиниколов. Специалистът работи с най-съвременните консервационни материали, ползвани в практиката на известните музеи при обработката на лапидарни паметници. Изборът на технологията при работа с уникалния паметник от Никополис ад Иструм е консултиран както с българските реставратори, така и с опита на известни европейски учени.
Цялостният резултат от проекта ще допринесе за повишаване на туристопотока в римския град. Табела с оригиналния текст, преводи на български и английски език, поставена до надписа, ще направи достъпно неговото послание за по-голям кръг от хора.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..