Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карикатуристът Мартен Волтеринк в интервю за БНР:

Тиквата и каскетът са недвусмислени образи за случващото се в България

Европа е изоставила България да се справя сама с корупцията, смята нидерландецът

Карикатурата на Мартен Волтеринк, изобразяваща фигурите на премиера и главния прокурор
Снимка: Twitter

Тиквата и каскетът са недвусмилени и категорични образи на това, което се случва в България. Това заявява в ексклузивно интервю за "Хоризонт" нидерландският карикатурист Мартен Волтеринк. В първото си интервю за българска медия, Волтеринк признава, че не познава добре ситуацията в България, но е възмутен от случващото се.

„Ситуацията в България бе обект на два или три журналистически материала, които някак изплуваха над останалите теми. Докато четях статиите, вниманието ми бе привлечено от прозвищата "Каскета" и "Тиквата". Не можах да устоя. Аз съм карикатурист, така че нямаше как това да не стане сюжет в моя карикатура. Но трябва да бъда честен. Както, когато попитате американците къде е Нидерландия, те посочват Белгия или Франция, защото изобщо нямат идея, така и аз залагам върху картата на Източна Европа. Оглеждам я внимателно и си казвам: "България? Това май беше на Черно море", разказва Мартен Волтеринк в предаването „12+4“.

„Когато си карикатурист, винаги се опитваш да предадеш посланието колкото се може по-просто и ясно. Естествено, повечето хора са запознати с политическата обстановка, но когато искаш да се докоснеш до всички, трябва да сведеш изображението до послание, което биха разбрали и децата, които си играят в пясъчника в парка. Именно в това е магията на карикатурата - много сложна ситуация намира контурите на семпло изображение“, казва той.

„Но тези два образа - Тиквата и Каскета, съответно премиерът и главният прокурор, са категорични. Затова първо нарисувах тиква, а след това й сложих каскет. Исках да покажа как България страда заради корупцията. Държавата е на колене. Ето защо картата й, върху която стои тиквата с каскет, е огъната и намачкана. Хората искат да избягат, да променят ситуацията, но винаги се срещат с най-голямото си притеснение, а именно - корупцията. Това е моето послание.“

„Хората се вълнуваха, когато България се присъедини към Европейския съюз. Тогава се говореше, че страната се изчиства от корупцията и че има изключително нисък държавен дълг. Сега обаче ми се струва, на базата на това, което чета във вестниците, че корупцията продължава да бъде голям проблем. В същото време ми се струва, че Европа е изоставила България да се справя сама. За мен не трябва да е точно така, а обратното - всички ние трябва да подкрепяме страната в усилията й да се пребори с това явление и да бъде честна с хората, които живеят в България. Всъщност, това се случваше преди страната да се присъедини към европейското семейство, защото имаше натиск от Брюксел. Факт е, че тук не се говори много по този въпрос.“

„Знаете ли, има един нидерландец, който е много крайнодесен. В момента той се намира в Унгария. Той непрекъснато прави публикации в Туитър, в които казва: "Колко прекрасна държава - тук няма нито джамии, нито мюсюлмани". И това е не просто обида към мюсюлманите, но към демокрацията, а той изобщо не се интересува от факта, че я погазва по толкова грозен начин. Както се случва в самата Унгария, където правосъдието е заменено с диктатурата на премиера, който възнамерява да продължава така с години напред. Той буквално отнема права, например от хората с различна сексуалност. Този крайнодесен нидерландец обаче изобщо не се интересува от това, а просто се радва, че в Унгария няма мюсюлмани. Срамувам се, че такъв човек, роден в демокрацията на Нидерландия, има такива възгледи. Разказвам всичко това, за да може да си представите как различните хора в Западна Европа възприемат това, което става в източната част на континента“, отбелязва Волтеринк.

„Прилагам този пример за България, защото ми се струва, че западноевропейците изобщо не осъзнават колко е трудно да живееш в държава, в която нямаш реална възможност за избор заради избирателната система например. Тя не може да се промени, защото всичко е почернено и корумпирано“, коментира карикатуристът и не пропуска да се извини за думите си.

Как Мартен Волтеринк се отнася към диалога между нидерландския премиер Марк Рюте и българския Бойко Борисов, в който Борисов е казал на Рюте, че се опитва да бъде полицаят на Европа?

„Що се отнася до този фонд за помощ на страните, засегнати от коронавируса, мисля, че г-н Рюте и останалите представители на т.нар. "пестелива четворка" не са прави. Изобщо не одобрявам позицията им, защото те изхождат от тезата, че хората в Южна и Източна Европа са обикновени мързеливци, а западноевропейците трябва да платят сметката за начина им на живот. Това изобщо не отговаря на истината. Факт е, че в страните от този регион хората се пенсионират на много по-ниска възраст от нидерландците. В същото време в Италия работната седмица е много по-дълга, а и много нидерландски компании, които оперират в тази част от Европа, плащат за това по-евтино. След това облагането на печалбите им обаче в Нидерландия става чрез разни счетоводни хватки за избягване на по-високите данъци. Казано по друг начин - ние изкарваме парите си благодарение на хората в тази част на Европа, но след това отказваме да им помогнем. Изобщо не е честно.“ 

Как избира сюжетите, по които работи?

„Следя случващото се по света и понякога просто казвам "Уау". Има събития, които ме оставят безмълвен - например 11 септември. Това беше огромна трагедия. Друг път събитията просто ме вбесяват. Искам да крещя. Мога да се запиша на терапия, но това е моментът, в който започвам да рисувам“, признава нидерландецът.

Той е изкушен от множество сюжети около американския президент Доналд Тръмп. Казва, че Тръмп е много труден за рисуване. „Просто е много бърз за карикатуристите. Когато човек е готов с карикатурата, тъкмо да я публикува в социалните мрежи или в някой вестник, и Тръмп вече е казал нещо ново и то е толкова идиотско, че трябва да започнеш работа отново и да нарисуваш нова карикатура.“

Путин и Ердоган са други често срещани герои в карикатурите на Волтеринк.

„О, да. Обичам ги като герои в моите карикатури. И Путин, и Ердоган са диктатори и притежават онази характерна черта, при която хората, които имат много власт, правят странни неща. Най-впечатляващо е, че каквото и да се случва, независимо колко тежък е политическият период, те просто променят закона, за да останат на власт. Тези хора си позволяват вмешателство в съдебната система, променят решенията на съда, само и само да останат вечно в управлението. Тезата им е - който не е с мен, просто бива премахнат.“ 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07