Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенчо Пандъков, "Балканка": Не отделяме голям ресурс за борба със замърсяването

На палатка край язовира - необходим ли е регламент

Любомир Попйорданов: Трябва да има такса за къмпингуване около водните басейни

Язовир "Тича"
Снимка: Радио Шумен

Райони около язовирите през лятото се превръщат в сметища. Това обясни пред „Хоризонт“ Пенчо Пандъков от Риболовен клуб "Балканка". При струпването на повече хора се изхвърлят и големи количества отпадъци и няма кой да следи за това, допълни той.

„Човекът, който е отишъл в природата и си хвърля боклука, без изобщо да осъзнава, че всъщност това е отвратително, той по същия начин си хвърля батериите от челника.“

Българското общество отделя твърде малко ресурси за борба с големия проблем на замърсяването – например плащаме ниска такса смет и ниска цена на риболовните билети, смята Пандъков.

„И очакваме да ловим в цялата страна, навсякъде, колкото пъти искаме и да има контрол. Тя тази такса е колкото да поддържа по няколко служители в област,  само за заплатите им и за някакви консумативи. Но няма възможност за реален контрол на място“, коментира Пандъков.

Към замърсяването около водните басейни може да се добавят незаконните сметища край селата. Много от закритите общински сметища въпреки изхарчените милиони за рекултивация продължават да бъдат използвани като нерегламентирани депа за всякакви отпадъци, поясни Пенчо Пандъков.

Любомир Попйорданов

Въпросът с районите около язовирите е по-широк и не беше регулиран докрай в регламента за къмпингуването у нас, посочи в предаването "Преди всички" Любомир Попйорданов от УС на Асоциацията за алтернативен туризъм и председател на Асоциацията на планинските водачи.

Край язовирите трябва да има определени места за къмпингуване, да има барбекю, може би масички. И трябва всички да приемем, че тези места трябва да се поддържат и че присъствието там може да струва 1 лев, 2 лева, може да се плаща.“

При нашата култура в България не можем да постигнем нещата без контрол и участие, изтъкна той.  

Снимка: Радио Видин

Трябва да приемем, че тези места са ценност и че това ни е важно - да участваме в опазването им, смята Попйорданов. 

Става дума за национално богатство. Става дума за вода, гора. Всички тези неща – не може да продължаваме да гледаме на тях като на нещо чуждо и да ги употребяваме всеки по свой начин и свой модел. Това нещо трябва да приключи.“

Собствениците на много къщи за гости и малки хотели продължават да очакват решенията по разните грантови схеми и дано да останат на пазара, преди да са фалирали, коментира още Любомир Попйорданов.

От моя гледна точка няма никакви мерки, които да са подпомогнали. Съжалявам да го кажа. Според нас за планинските и селските райони просто нищо не се е случило. Всичко е в режим на изчакване. Дали ни лъжат, че ще направят нещо, дали действително ще го направят, но хората са загубили всякакво доверие, че нещо реално ще се случи. А виждаме, че в съседните държави се правят реални неща.“

„Това нещо не е просто ресторантьорска услуга, или просто водач. Това е човешкият капитал на България и тоя човешки капитал е по-важен от това да говорим само за строителство на пътища и да възлагаме на големи приятелски фирми проекти. Това е човешки капитал, който е във всички тези малки, неизвестни, понякога дори изчезнали вече от картата на България места. Това е България. България не са магистралите, а точно тези малки села, хората там, някое и друго семейство, останало да живее и да отглежда там децата си. Това е златото на България и ние трябва да направим нещо за него“, изтъкна пред БНР Любомир Попйорданов.

Двете гледни точки за алтернативния туризъм чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04