Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенчо Пандъков, "Балканка": Не отделяме голям ресурс за борба със замърсяването

На палатка край язовира - необходим ли е регламент

Любомир Попйорданов: Трябва да има такса за къмпингуване около водните басейни

Язовир "Тича"
Снимка: Радио Шумен

Райони около язовирите през лятото се превръщат в сметища. Това обясни пред „Хоризонт“ Пенчо Пандъков от Риболовен клуб "Балканка". При струпването на повече хора се изхвърлят и големи количества отпадъци и няма кой да следи за това, допълни той.

„Човекът, който е отишъл в природата и си хвърля боклука, без изобщо да осъзнава, че всъщност това е отвратително, той по същия начин си хвърля батериите от челника.“

Българското общество отделя твърде малко ресурси за борба с големия проблем на замърсяването – например плащаме ниска такса смет и ниска цена на риболовните билети, смята Пандъков.

„И очакваме да ловим в цялата страна, навсякъде, колкото пъти искаме и да има контрол. Тя тази такса е колкото да поддържа по няколко служители в област,  само за заплатите им и за някакви консумативи. Но няма възможност за реален контрол на място“, коментира Пандъков.

Към замърсяването около водните басейни може да се добавят незаконните сметища край селата. Много от закритите общински сметища въпреки изхарчените милиони за рекултивация продължават да бъдат използвани като нерегламентирани депа за всякакви отпадъци, поясни Пенчо Пандъков.

Любомир Попйорданов

Въпросът с районите около язовирите е по-широк и не беше регулиран докрай в регламента за къмпингуването у нас, посочи в предаването "Преди всички" Любомир Попйорданов от УС на Асоциацията за алтернативен туризъм и председател на Асоциацията на планинските водачи.

Край язовирите трябва да има определени места за къмпингуване, да има барбекю, може би масички. И трябва всички да приемем, че тези места трябва да се поддържат и че присъствието там може да струва 1 лев, 2 лева, може да се плаща.“

При нашата култура в България не можем да постигнем нещата без контрол и участие, изтъкна той.  

Снимка: Радио Видин

Трябва да приемем, че тези места са ценност и че това ни е важно - да участваме в опазването им, смята Попйорданов. 

Става дума за национално богатство. Става дума за вода, гора. Всички тези неща – не може да продължаваме да гледаме на тях като на нещо чуждо и да ги употребяваме всеки по свой начин и свой модел. Това нещо трябва да приключи.“

Собствениците на много къщи за гости и малки хотели продължават да очакват решенията по разните грантови схеми и дано да останат на пазара, преди да са фалирали, коментира още Любомир Попйорданов.

От моя гледна точка няма никакви мерки, които да са подпомогнали. Съжалявам да го кажа. Според нас за планинските и селските райони просто нищо не се е случило. Всичко е в режим на изчакване. Дали ни лъжат, че ще направят нещо, дали действително ще го направят, но хората са загубили всякакво доверие, че нещо реално ще се случи. А виждаме, че в съседните държави се правят реални неща.“

„Това нещо не е просто ресторантьорска услуга, или просто водач. Това е човешкият капитал на България и тоя човешки капитал е по-важен от това да говорим само за строителство на пътища и да възлагаме на големи приятелски фирми проекти. Това е човешки капитал, който е във всички тези малки, неизвестни, понякога дори изчезнали вече от картата на България места. Това е България. България не са магистралите, а точно тези малки села, хората там, някое и друго семейство, останало да живее и да отглежда там децата си. Това е златото на България и ние трябва да направим нещо за него“, изтъкна пред БНР Любомир Попйорданов.

Двете гледни точки за алтернативния туризъм чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48