Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот без вода и в суша, и при проливен дъжд

Как в севлиевски села живеят в безводие до първия сняг

Снимка: БГНЕС

Половин България може да има проблеми с водата, ако не бъдат взети мерки, прогнозира тези дни екоминистърът Емил Димитров и визира няколко области – Сливен, Ямбол, Бургас и Варна. В същото време жителите на община Севлиево страдат от безводие, при това хронично, и мерките, взети в годините досега, не са докарали водата до къщите на хората.

Чешмите в севлиевските села са сухи, както всяко лято от 30 години насам. В този край хората разчитат на естествени водоизточници в Балкана и се молят да капне дъжд, но напразно… Водопроводите са толкова стари, че в сушавите лета оскъдното количество вода се разпилява, преди да е стигнало до къщите.

Най-тежко засегнати са жителите на селата, захранвани от етернитовия водоповод, строен през 50-те години на миналия век. Последното село по трасето на тръбата е Добромирка, където се налага живителната течност да се доставя с водоноски.

Доротея Иванова живее там със съпруга си през последните четири години. И двамата работят в града. Прибират се на село и отиват да се редят на опашка, за да си налеят изворна вода. Казва, че 60 дни чешмата в дома им не е текла.

„Само една неделя преди три седмици имахме вода. Нямам капка вода. Два месеца, всеки ден, с двете ни коли, аз и съпругът ми ходим на 4 километра в едно дере с течаща вода. Там ходи цялото село и е много голяма опашката“, разказа Иванова пред „Хоризонт“.

По високите части на селото е най-критично, но в останалите къщи, включително и в детската градина, вода имало веднъж седмично.

Очаква се до Добромирка да започнат да доставят вода, за да се  пълнят резервоарите и да се захранват потребителите, принудени да търпят най-тежките ограничения.

В другите села по трасето на стария етернитов водопровод ситуацията е по-благоприятна, обяснява Димитър Тонев, който живее в Ловнидол. По думите му там вода имало веднъж седмично. Тонев е общински съветник и на последното заседание на местния парламент предложи да се въведе ограничение за града, за да не се стига до по-драстичен режим в селата. Той коментира свършеното за преодоляване на хроничния проблем с безводието в Севлиево, където в предишните години бяха инвестирани публични средства за реконструкция на инфраструктурата до пречиствателната станция в село Стоките. В нея сега постъпват много по-големи количества вода, но след като е пречистена се пилее, гневи се Тонев. 

Какъв е смисълът да се налива вода в кофа без дъно? В общ план загубите за цялата община са 75%, казва кметът, а те са и повече“, коментира Тонев и допълва, че по един от водопроводите, захранващ 7 села, загубите са над 90%. „Реки текат, питейна вода“, подчерта Димитър Тонев.

В Севлиево се оплакват от сушата, но не се радват и на обилните дъждове. След изсичането на горите във вододайните зони много бързо се образува кална маса, влизаща в пречиствателната станция и водата отново се спира до утаяването й, поясни още Тонев.

Значи ние сме без вода и при суша, и при обилен дъжд“, обобщава Димитър Тонев.

Заради изпитанието, на което са подложени, жители на севлиевските села поискаха кметът на общината да обяви бедствено положение. Според Иван Иванов такъв ход няма да реши проблема. За реконструкция на старите водопроводи към селата – източният етернитов и западният, било нужно време.

Отделните участъци ще се финансират поетапно и в рамките на няколко години водопроводът ще се реконструира, прогнозира Иванов.

Последната направена инвестиция е била в интерес на мнозинството от потребителите в общината, уточнява кметът и отчита ефекта от вложението, позволило абонатите в града да ползват вода без ограничения, за разлика от предишни лета. За продължаване на реконструкцията обаче пари се чакат трета година, жалват се хората и казват, че режимът обичайно продължава до първия сняг




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53