Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщане на работа след отпуск - как да избегнем стреса

Снимка: Pixabay

За мнозина връщането обратно към работен режим след отпуск е стрес.

Тялото е почивало. Умът също. Изведнъж се връщаш в лудницата. Има някакъв момент на стрес, но после се връщаш в коловоза бързо.“

Ефектът след отпуск е подобен на този след работата от вкъщи по време на ограничителните мерки, казват други. За трети „понякога отпуската е по-изморителна от работата, много изкушения има“.

За някои разходките с приятели за релакс след работа се явяват добър вариант за адаптация към новия ритъм. Друга от рецептите за по-бързото справяне със стреса след отпуск е да се посветим повече на любими занимания.

„Аз обичам да спортувам, да рисувам, да чета. Когато човек обича да прави нещо, помага да се справи със стреса и да си навлезе отново в ритъма.“

Друг изпитан житейски метод е да не си оставяме много задачи за след отпуската.

Личен архив - Златка Ставрева

Не всеки успява да превключи безболезнено от единия ритъм към другия, а това може да отключи тревожност и дори депресия, пояснява психологът Адриан Ааврамов. Той обръща внимание на феномена „българинът обича когато почива да работи и когато работи – да почива“, което по думите му е „парадоксално, но доказано във времето“. Именно затова психологът е категоричен, че когато почиваме, не бива да мислим за работа и обратното – докато работим, да не мислим за почивка.

Да не се отдават изцяло на работния процес, защото тогава се появява синдромът на професионалното прегаряне, или бърнаутът. Това е може би един от най-сериозните проблеми на нашето съвремие“, отбелязва специалистът за предаването "Чуй лятото".

Наблюденията на Аврамов сочат, че през последните години расте броят на хората с паник атаки.

Повечето българи свързват отпуската с летния сезон или коледно-новогодишните празници. Психолозите обаче съветват времето за почивка да се разпределя по-пълноценно. Има група хора, които вярват в това - когато почиваме по-често, но по-кратко, не изпитваме толкова голям дискомфорт при завръщането. „Не чакаш една почивка цяла година. Просто си правиш по-начесто повече почивки.“

„Когато обичаш това, което правиш, не е толкова трудно. Като си на почивка, си на почивка. Като се прибереш, ако не вършиш нещо, е по-зле“, мъдро обобщава един от запитаните в импровизираното допитване на „Хоризонт“.

Още акценти по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Земята на розите" - филм за невидимите деца с увреждания

"Земята на розите" е игрален филм, който е посветен на децата с увреждания. В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм. "Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите , през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от..

публикувано на 07.06.24 в 07:14

Кулски айдук ще дегустира ястия в кулинарен конкурс за Еньовден

Кулинарен фестивал и конкурс за Еньовден организират Община Кула и читалище "Просвета - 1872" в града. Рецептите за ястия с билки и подправки могат да се изпращат от цялата страна, може да са написани и на ръка , уточнява пред БНР експертът в общинската администрация Христела Александрова. " Няма възрастови ограничения , няма и регионални..

публикувано на 06.06.24 в 07:12
Снимката е илюстративна

Диян Господинов: Хората с увреждания в България нямат свобода на движение

Хората с увреждания в България нямат свобода на движение . Това мнение изразява пред БНР Диян Господинов от Русе, който вече 17 години се среща с недостъпната среда. "Трябва да доказваме всеки божи ден на хората, които условно наричам здрави, че имаме право да бъдем живи. Недостъпната среда е белег, че те не ни допускат до техния живот ",..

публикувано на 05.06.24 в 10:31

Улица в центъра на Добрич остана седмица без вода

Улица в центъра на Добрич от седмица е с нарушено водоподаване. Жители сигнализират, че ситуацията е нетърпима, а реакцията на ВиК дружеството - неадекватна. Според потърпевшите проблемът е започнал след присъединяването на канализацията на новопостроена къща на същата улица . Улица "Брацигово" в Добрич е в непосредствена близост до..

публикувано на 05.06.24 в 07:07

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03