За тежка и несигурна учебна година се готви Станимира Савова. Недотам добрата прогноза учителят от варненското основно училище споделя на базата на работата си от последните месеци като дистанционен учител. За 37-те си години стаж като информатик Станимира Савова не е очаквала, че дигиталните технологии ще се окажат най-важният инструмент за нейната работа.
"Преподавах в трети клас. Там са по-малки децата. И с помощта на родителите се справихме отлично. Те помагаха активно в процеса на обучение по компютърно моделиране, специално. А с по-големите: пети, шести и седми клас синхронно провеждах онлайн уроци, които се посещаваха много, единици от децата не бяха в редовните часове по програмата. Обсъждахме домашни работи, проблеми, ако са имали. Новите уроци ги представях като презентации и клипчета, видеа. Моята идея беше да провокирам, тяхната активност, тяхното мислене, не всичко давам наготово. Искам от тях върху стари знания да стъпим, за да преминем към нови", коментира Станимира Савова.
Непрекъсната връзка с родителите поддържахме. Онлайн консултации правихме по тяхно желание и по график.
"Голяма част от уроците децата споделят, че разбират в час. Малка част остава да затвърдят вкъщи и да си направят домашните задания. Домашните ги давам в учебните тетрадки с цел да избегна висенето още на компютъра. Тестовете, смея да твърдя, че моите оценки са реални. Те са по-високи от миналата година. Тестовете правех под формата на формуляри и с много други колеги. Но формулярите с включени камери, в онлайн, в жива среща и аз ги виждам децата как работят", подчерта Станимира Савова.
Основно училище „Петко Р. Славейков“ има облачна система за работа. А и за децата обучението през интернет не е непознато, обобщава Станимира Савова. До началото на Covid-кризата, обаче не било ясно колко ефективно е то. Затова след края на дистанционното обучение преподавателят по информатика направила анкета сред учениците.
"Начинът на преподаване, както го правех, харесва на много голям процент от децата. Някои не могат да преценят".
80% казват, че е полезно за тях дистанционното. Голям процент от децата бяха по-спокойни вкъщи пред компютрите, сравнено с класната стая с присъствено обучение, допълни Савова.
"Отчетоха, че не могат да виждат приятелите си. На нас също ни беше трудно. Живият контакт го нямаше. Нашето училище е иновативно и работим на проектно базирано обучение. По дадени теми, по групи те създават продукти, които после представят пред съучениците си. Оценяват ги, разбира се. Търсят информация, систематизират я, създават клипчета, презентации".
Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..