Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Коларова: Вярвам, че ще се върнем в класните стаи

Таня Коларова
Снимка: личен архив

Малките училища също имаха своя шанс да проведат дигиталното обучение по време на коронакризата. Това разказва Таня Коларова, която е начален учител в училище „Кирил и Методий“, село Нова Махала, община Батак.

Малко и модерно е училището, в което преподава Таня Коларова. Затова и учениците са завършили обучението си в условията на коронакризата успешно, твърди тя. Но това се е случило и благодарение на всеотдайността на учителите, посочва Таня Коларова. 

"Дали имаме самочувствие като учители в едно малко училище? Разбира се, че имаме самочувствие, че даваме най-доброто в обучението на нашите ученици. И не можем да останем по-назад в сравнение с едно градско училище. Това къде се намира училището, дали е в малко населено място или в голям град, не означава, че децата получават по-малко като образователен ресурс". 

Министърът на образованието Красимир Вълчев и Таня Коларова                Снимка: личен архив

В училище „Кирил и Методий“ в село Нова Махала има обзаведен център по природни науки. Очакват одобрение по друга програма, която да повиши интереса в областта на науките и технологиите. По програма „Еразъм“ децата от училището работят с ученици от други държави. Обучение по Националната програма за IT кариера пък донесла на дванайсетокласничка отлични резултати на държавния изпит. Въпреки всичко, предизвикателство било дистанционното обучение по време на коронакризата за учителите, учениците и родители. Таня Коларова изтъква, че по време на процеса станало ясно, че има доверие, взаимопомощ и професионализъм. 

"Ние работихме в затворена Фейсбук група още от началото на учебната година. Така че веднага реагирахме. Преминахме плавно в тази платформа, която ни осигури виртуална класна стая. Отчетохме 100% активност от децата. Реших, че най-добрият начин, по който можем да учим с малките ученици, е асинхронното учене. Аз подготвях и записвах уроците. Аз познавах вече добре моите ученици. Преподавах уроците все едно са пред мен. Обяснявах, четях, задавах въпроси. Оставях време за отговор, разказвах интересни факти, подготвях звукови диктовки, разказвах приказки, подготвях и видео диктовки също. Помагах при работа в учебните тетрадки, съответните упражнения", разказа Коларова.

Към края на дистанционното обучение Таня Коларова има в актива си 90 записани урока и 15 презентации. Направила е 8 теста, които дори децата харесали повече от традиционните:

"Родителите споделиха в анкета в края на годината, че децата са станали по-отговорни. И в края на годината са станали по-самостоятелни. Коментирах домашните задания на всяко дете. Комуникацията ни беше по всяко време на деня, даже и до късно вечер. Родители и деца бяха много мотивирани. Родителите са млади хора, които се справиха чудесно. А когато е мотивиран човекът, той може да направи всичко."

Снимка: личен архив

Но дигиталното обучение не може да замени комуникацията между учениците. Особено за малките, за които досегът с учителя на живо е от съществено значение, споделя Таня Коларова. 

"Ето, първи клас се справиха с помощта на родителите. Трябва да намерим един баланс между традиционното и електронното обучение. Ние се върнахме в класната стая в средата на юни месец. По разрешение на министерството и по желание на родителите. Това че те не са били заедно толкова дълго време, липсвали са си. Те така се радваха, че отново са заедно. Нормалното, това общуване, прякото общуване много им е липсвало. Но надявам се, че тази учебна година, настоящата учебна година, нещата да де променят. Искрено вярвам, че ще се върнем в класните стаи."


Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56