Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения.
През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна полиция до цитати по Станислав Стратиев.
Поп(не)културното привлича неустоимо народните ни избраници.
На Мики, Кики и Джаба се наслушахме, но защо забравихме розовите понита, муминтроловете, миньоните, ламерите и техните класни? И защо бе развенчан култът към Мишо и Буда?
"Изотопия" си направи труда да порови из парламентарните стенограми, както и в изказванията в зала и от трибуна, за да дешифрира политическата изкуствоведска мисъл. Е, за разкош има и скеч от "Шоуто на Слави" отпреди години.
Ще научите #КОЙ кой е едновременно по света, но и у нас, в парламента.
Слушайте докрай за отговорите на фундаментални въпроси!
Защо отношенията между Джаба Хътянина и джедаите са по-сложни от очакваното?
Какви вратовръзки носят гангстерите с вид на охлюв?
Защо най-старият джедай в галактиката ни учи, че страхът е пътят към Тъмната страна?
Колко хиляди паунда е глобата в Лондон, ако наричаш колегите си с прякори като… Джаба?
Каква е връзката между Йода и дзен будизма?
В поза "Лотос" ли се чете досието "Буда"?
Как се търсят рекетьори с малки обяви, ако детската ти мечта е да станеш финансов министър?
Кой е Мики (без Мини) и какво означава името му на японски?
Какво общо има той и с Южна Корея?
Как Кики се озова в пекарна без Линда, но с Осоно и Фукуо?
Защо най-подходящи за тях са приказките от "1001 нощ" и историите за муминтроловете на Туве Янсон?
Пие ли Шехерезада уиски?
Колко често в пленарната зала четат Ангел Каралийчев и Джордж Оруел?
Какви качества се изискват за членство в парламентарните групи на жълтите миньони, розовите понита и ламерите?
Бъдете особено (не)културни с "Изотопия"!
Изображения в публикацията: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..