С много тъга отбелязваме 80-годишнината от рождението на забележителния български музикант - диригента Димитър Манолов. С тъга, защото той напусна този свят през 1998 г, само на 58 години, в далечна Колумбия. Беше не само голям музикант и диригент, а и изключително ерудирана личност - неговите концерти бяха нетрадиционни, вижданията му върху изкуството - нестандартни. Като цяло присъствието му в нашия музикален живот беше ярко.
Димитър Манолов е роден на 20 юли 1940 г. в учителско семейство. Забелязват неговия музикален талант през 1956 г., когато се явява на прослушване за участие в Първия републикански фестивал на художествената самодейност в София. 17-годишният ученик свири майсторски на акордеон Токата и фуга в ре минор от Бах. Диригентът Емил Янев се заема с музикалното му обучение и го подготвя за кандидатстване в Музикалната академия, като в същото време Манолов свири като акордеонист на камерния вокален ансамбъл „Момина песен“, ръководен от диригентката Лилия Гюлева.
Димитър Манолов завършва успешно Академията, даже взема наведнъж изпитите за две години. През 1962 г. заминава да учи дирижиране в Московската консерватория при знаменития Генадий Рождественски. За своя ученик Рождественски споделя:
“Това е най-блестящият ученик, който съм имал. Вашата страна е щастлива, че има талант като Димитър Манолов. Него само смъртта може да го раздели с музиката.“
След 4 години следване Манолов се завръща в България и е назначен за диригент в Русенската опера.Там той подготвя оперите „Отело“, “Сватбата на Фигаро“, “Луд гидия“ и „Тоска“, но все още остава в сянка. Следващият етап от кариерата му са трите години като главен диригент на Плевенската филхармония - името му става известно, а оркестърът постига голям професионален напредък и изнася интересните програми.
Съвсем естествено, през 1972 г. Манолов е поканен за диригент на най-известния наш оркестър - Софийската филхармония, с който работи 9 сезона. Незабравими ще останат неговите интерпретации на „Пролетно таинство“ от Стравински, Вариации по тема на Пърсел от Бритън, "Прометей" на Скрябин, Симфония №3 на Шнитке и т.н. В същия период той създава перкусионния ансамбъл „Полиритмия“, с който има много успешни изяви и гостувания в чужбина.
През 1981 г. Манолов е поканен да оглави Симфоничния оркестър на Богота, столицата на Колумбия.“Посрещнаха ме като нещо средно между Тосканини и Христос“, споделя с типичното си чувство за хумор диригента. Успехът му е невероятен като диригент, с оркестъра гостува в почти всички страни на Латинска Америка. Явно, въпреки толкова големите си успехи, носталгията го кара да се върне след три години в България - става главен диригент на Софийската опера. На него дължим премиерата на балета „Козият рог“ от Красимир Кюркчийски, както и постановките на „Фалстаф“, “Златното петле“, “Дон Карлос“, “Кармен“. След три години Манолов става диригент на Пловдивската филхармония, наследявайки на този пост Добрин Петков. В същото време е преподавател в Музикалната академия и отделя много време като заместник-председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци. През 1991 г. отново заминава за Колумбия, където получава високо признание и любовта на публиката - наричат го „тореро“ в знак на уважение. Но климатът на Колумбия уврежда здравето му и на 25 септември 1998 г. той умира далеч от родината.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на големия наш театрален режисьор Вили Цанков за работата му с Димитър Манолов. Чуйте го в звуковия файл, заедно с откъс от балета "Козият рог" на Кюркчийски.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...