Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 септември: отломките като послание за мир

Снимка: Джоел Майеровиц

Най-трудно е да опазим мира. За да живеем ние в спокойствие, определени хора бдят денонощно“, каза за предаването „Изотопия“ Гергана Мудова – организатор на изложбата „11 септември: Образи от Кота Нула“ на фотографа Джоел Майеровиц. Спиращи дъха фотографии запазват моменти от разчистването на отломките от Кулите близнаци на Световния търговски център, в които на 11 септември 2001 година се врязаха последователно два пътнически самолета, отвлечени от терористи.

Гуми, парчета от фюзелаж и счупена скулптура на Огюст Роден

Адам – оригинална скулптура на френския импресионист Огюст Роден, лежи пред отломки от фюзелаж и самолетни гуми. Това е един от незабравимите кадри, уловени от фотографа Джоел Майеровиц - единственият, получил правото да снима разчистването на руйните от Кулите близнаци в Ню Йорк. За да получи разрешение, той използва лични контакти и стига до разговори с кмета на Ню Йорк Рудолф Джулиани. Отломките на Световния търговски център се считат за местопрестъпление и външни хора не се допускат до момента, в който е осъзната идеята, че разчистването им трябва да бъде документирано за поколенията, обяснява Гергана Мудова. Това дава право на Майеровиц да започне работа на място към края септември и да остане там девет месеца, в които всеки ден документира работата на екипите.

Девет месеца работа на терен, девет чифта обувки

Работата сред отломките е изключително опасна, заради което Джоел Майеровиц работи със защитно облекло. Непрекъснато има малки взривове и локални пожари. Това е причината на кадрите често да има вода, уточнява Мудова. По думите ѝ фотографът първо се е сближил с пожарните екипи, които са го водели сред отломките, но впоследствие всички екипи са свикнали с работата му. Тъй като е бил там неотлъчно всеки ден, тежките условия са наложили да подновява екипировката си и за деветте месеца работа сред руйните фотографът сменя девет чифта обувки.

Част от стълбището от Северната кула е открито под развалините на Южната кула заедно с множество тела. „То е прелетяло повече от 30 метра, за да се озове на мястото, където е намерено. Било е наистина страшно, много страшно“, категорична е Гергана Мудова.

Кадрите на Майеровиц обхващат различни части от деня – от изгрев слънце до най-ранните часове през нощта. Веднъж работниците са му направили забележка, че снима черните мрежи на отломките на фона на красиви розови облаци. Фотографът отговаря, че трагедията трябва да бъде документирана такава, каквато я вижда –на фона на красивите розови облаци, които приличат на захарен памук, разказва Мудова.

Пеперудите – душите на жертвите от 11 септември

Един от най-трогателните кадри в изложбата е далечен план на работници, които разчистват отломките. Те току-що са намерили място, в което има много тела на жертви на атентата. Макар и да не могат да бъдат видени на фотографията, на място излитат много пеперуди, които работниците определят като душите на покойниците, отлитащи към отвъдното, допълва Гергана и признава, че се е просълзила, когато за първи път е видяла снимката.

В избраните творби на фотографа, изложени в Софийската градска художествена галерия, има малко работници в близък план. Решението е на куратора на изложбата. Въпреки всичко можем да видим отблизо израженията на няколко от работниците. Единият от тях е участвал и в построяването на Световния търговски център, и в разчистването на отломките му.

В последната нощ от дейностите по разчистването, всички, участвали в тях, се подписват върху една кула. И този трогателен кадър не убягва от обектива на Джоел Майеровиц и е част от изложбата „11 септември: Образи от Кота Нула“.

Ако искате да се пренесете в галерията, чуйте звуковия файл. 

Снимки в публикацията: Джоел Майеровиц

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30