Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама музиканти на калдъръма на Стария Пловдив

Снимка: Ирина Недева

Те имат политически разногласия, но ги "съединява" музиката. Това са Ангел Ангелов и Стефан Григоров, които огласят с китарите си калдъръма на Стария град в Пловдив.

Двамата коментират всякакви въпроси - от Съединението, което лишава Пловдив от честта да бъде столица, през социализма, до днешните дисбаланси. 

Единият не е съгласен с тезата, че всичко в България било разграбено и унищожено - „мафиотите се борят, бият се и още не могат да разпределят богатството".

"Беше мизерия при социализма. Даваха ми 100 лева заплата, гладувах. В Ливан отидох да живея 1972 година, плащах си всичко, те живееха щастлив живот, обикаляха цял свят, аз тук никъде не смеех да отида, само до Москва, бях затворен. „Концлагер“, не можеш да мръднеш никъде", оплаква се Стефан Григоров, по-възрастният от двамата.

В разговора на калдъръма неизменно се вплитат препратки към миналото като тази: „Навремето Тодор Живков беше хитрец, обаче умен хитрец. Бойко Борисов ей толкоз не е вземал от него.“

Уличните музиканти не са на едно мнение и за коронавируса. Единият казва за другия – цял свят се пази, само той не се пази. А другият декларира, че е готов да отиде „в болницата, където са най-тежкоболните“.

Старият град тази година е празен, няма ги туристите, няма ги групите, споделят китаристите. Стефан е завършил Музикално училище. Бил е учител по пеене. Сега си допълва пенсията от 350 лева с пеене и свирене на улицата.

Свирят всякакви мелодии – еврейски, арабски, немски, италиански, испански, холандски... „Все знаем по една песен.“

„Няма държава, на която да не й пеем песните, особено нашите, балканските страни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04