Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Решихме да не се губи връзката между миналото и настоящето"

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

Идеята е занаятът да се запази за идните поколения

| Репортаж
Снимка: БТА

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството.

В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята. Идеята: той да бъде запазен за идните поколения.

В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието.

"Арда е средищно село от миналото не само като транспортен и търговски център. През Възраждането то се превръща и в образователен и стопански център. Ние се гордеем с традиции, които се опитваме да запазим. Селото е било известно с много развити занаяти и търговия. (…) Тези занаяти са играели много важна роля в нашия край. Затова съвместно с читалището решихме да не се губи връзката между миналото и настоящето, да използваме знанията на уменията на по-възрастните родители", коментира директорът на училището Федя Романов.

И до днес изделията от вълна са търсени, напомня той и допълва – в миналото между животновъдството и занаятите винаги е имало дълбока връзка.

Сийка Атанасова

В началото на миналия век от 138 къщи в Арда - в 99 е имало занаятчии. Във всяко семейство е имало жени, които са тъкали. Към края на 20-и век занаятът отшумява, но все още има няколко жени, които тъкат, разказва Сийка Атанасова, секретар на читалището в селото.

Има интерес от подрастващото поколение, твърди тя.

Затова кандидатстват по проект към Министерството на културата, но независимо дали ще бъдат одобрени, ще развиват идеята си. В момента подготвят един стан, планирали са да има и втори.

"За нашия район са характерни хоризонталните станове. Материали имаме. Овце все още се гледат. Има баби, които могат да предат", подчертава Сийка Атанасова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30