Почти 100 години след Лозанския договор, определящ границите между Гърция и Турция, напрежението между двете страни получи нов тласък през последните седмици и няма изгледи скоро да стихне. Годината не е 1923-а, нито 1976-а, но ледената атмосфера в отношенията между Атина и Анкара навява спомени от годините след Първата световна война.
Какво се случва на Гръцко-турския фронт в източното Средиземноморие, какво иска Атина и какво няма да позволи Турция, ролята на ЕС в напрежението между Атина и Анкара, както и търси ли Гърция свой военен съюзник в лицето на Франция - най-силната армия в ЕС след Брекзит – по тези и други въпроси Лъчезар Вълев разговаря с Никос Скутарис, анализатор и доцент по Право на ЕС в лондонския Университет на Източна Англия.
Откъде започват разногласията между Атина и Анкара?
Да започнем от това за какво има съгласие между Атина и Анкара. То е, че има два термина - Континентален шелф и Изключителна икономическа зона. Двете страни обаче не могат да се разберат за обхвата на тези термини.
Според Гърция всички острови, които влизат в конфликтната зона, като Кастелоризо, който е много малък остров между Родос и Кипър, са в рамките на Изключителна икономическа зона. Това означава, че Турция трябва да ограничи и да не експлоатира газовите и нефтени находища в Източното Средиземноморие. От своя страна Анкара казва, че гръцките острови не са никаква Изключителна икономическа зона и че зоната на Източното Средиземноморие трябва да е споделяна и разделена на две - между Анкара и Атина. Паралелно с този спор Гърция и Турция подписаха споразумения - съответно с Египет и с Либия, които са взаимоизключващи се.
Гърция се закани, че ще отнесе въпроса за икономическата зона до съда в Хага, а Турция казва, че първо трябва да се потърси решение чрез преговори.
Спокойствие, бдителност и готовност за реакция. Това каза, че трябва да прояви Гърция говорителят на правителството Стелиос Пецас. Това ли е есенцията на гръцките ходове в тази игра на нерви или има и други?
Със сигурност двете страни трябва да покажат хладнокръвие. През последните години на практика липсва диалог между Гърция и Турция. Гръцките правителства обвиняват за това Турция, а тя от своя страна вини за това властта в Атина. Докато отново не бъде възстановен диалогът, нищо добро няма да се случи. Това може да стане единствено, ако бъдат поети ангажименти и се проведат преговори преди да се отиде в международния съд в Хага.
Каква е ролята на ЕС в спора? За какво говорят изразените от Брюксел позиции в през последните седмици?
Де факто Европейският съюз като организация много трудно може да се намесва в подобни проблеми. Причината е, че това е спор между страна членка и страна извън общността.
В очите на Турция Евросъюзът не може да е неутрален и независим съдник, защото Гърция е негов член. От друга страна Атина казва, че единствената роля, която има ЕС, е да защити нейното право. На този фон ЕС е трудно да намери своята роля.
От една страна да защитава само Гърция, когато в същото време има стратегически интереси в Турция. Трудно е и да каже на Анкара какво да прави, защото през последните години тя се отклони от евроинтеграцията. Не дава сигнали да иска да става член на ЕС, същевременно Брюксел също не гори от желание Анкара да е част от общността. Именно затова е изключително трудно от тази си позиция Брюксел да се обърне към Анкара и да ѝ каже: „Виж, ако не промениш това, ще загубиш това и това...“, защото тя няма какво да губи на европейското поле.
Възможен ли е реален военен конфликт между Гърция и Турция, две членки на НАТО?
Надявам се не. Не мога дори да си помисля за подобно развитие. Това ще е катастрофално както за двете страни, така и за целия регион. Ще го върне много назад. Последната война между Гърция и Турция е тази от 1974 г. в Кипър, резултатите от която все още опитваме да преодолеем вече повече от 50 години.
Военен конфликт между Гърция и Турция ще доведе не само до военна и икономическа катастрофа, но и ще има ужасяващи геополитически последици както върху ЕС, така и върху НАТО.
Има изказвания на висок тон, има интензивна риторика, има движение на кораби в Средиземно море, но ми се иска да вярвам, че има и съзнание в главите на гръцките и турските лидери. Защото един дори малък военен конфликт с продължителност от 2-3 месеца, ще бъде катастрофален за държавите, за икономиките им, за народите им. Дано здравият, логичен разум, да надделее.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
В американската столица Вашингтон вече започнаха първите етапи от церемонията по встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на САЩ и ще встъпи в длъжност Тръмп иска "революция на здравия разум" Мероприятията по предаването на властта във Вашингтон започнаха с традиционната..
Tрима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени от работа заради трагичната влакова катастрофа миналата сряда, при която загинаха двама души, а шестима бяха ранени. Това стана ясно след срещата на министъра на транспорта Гроздан Караджов с представители на компанията "Железопътна инфраструктура" и БДЖ. До..
Министърът на финансите Теменужка Петкова е обсъдила присъединяването на България към еврото с еврокомисаря по икономика Валдис Домбровскис, става ясно от негова публикация в социалната мрежа Х. “Европейската комисия ще продължи да подкрепя България по пътя ѝ към присъединяване към еврозоната”, написа Домбровскис и определи първата дискусия..
Премиерът Росен Желязков ще бъде на двудневно работно посещение в Страсбург във вторник и сряда, съобщиха от правителствената пресслужба. По време на първата си визита в чужбина премиерът ще разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с председателя на Европейския парламент..
Оттеглянето на Ивайло Иванов от поста началник на политическия кабинет на вътрешния министър Даниел Митов е добра стъпка, другото би било нахалство, защото нито опозицията, нито обществото е готово да се върне към 2020-та, когато Иванов беше отстранен като главен секретар на МВР. Това коментира съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков: "Така че..
Президентът на Кипър Никос Христодулидис и лидерът на кипърските турци Ерсин Татар не се споразумяха за отваряне на нови пропускателни пунктове през разделителната линия на острова. Днешната им дискусия ще продължи с нова среща в следващите дни, посочи в официалното съобщение ООН. Европейската комисия приветства започналите днес разговори...
Има големи опашки от хора, които с часове са чакали, въпреки че температурата е минус 5 градуса, но заради вятъра се усеща като минус 8, обясни Младен Петков, кореспондент на БНР в САЩ. "Надявам се да изпълни плана за намаляване на лихвения процент. Ще бъде добре също да подсигури границите ни". "Да застане зад християнските ценности..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..