Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Шишиев събра и в книга етюди от София

Снимка: Фейсбук - Етюд-и-те на София

От върха на „Александър Невски“ до лабиринтите на метрото. Фотографиите на Иван Шишиев превръщат града от място, в което живееш, в такова, което обичаш.

След Алеята на книгата тази вечер Шишиев ще представи официално първото печатно издание на проекта си „Eтюд-и-те на София“. Мястото е SODA, под Моста на влюбените до НДК, а часът - 18.30. Същевременно в Регионалния исторически музей може да бъде разгледана и изложбата „Под небето на София".

Снимките на Иван Шишиев улавят, както той се изразява, "елементи, които обикновено хората забравят да видят". 

Иван Шишиев, който по образование е теолог, никога не снима с дрон. Обича да се катери и с усмивка признава, че това вече е обществена тайна.

За книжния си проект от около 12 хиляди фотографии е подбрал близо 200. Книгата е замисляна четири години, по нея са работили 8 месеца, разказа фотографът пред "Хоризонт".

Иван Шишиев обича да снима не лица, а гърбове на хора, защото "до голяма степен издават през какво са минали". Любимите му сезони са есента и зимата. „Може би няма нищо по-красиво от това в 2 през нощта да тръгнеш да обикаляш зимна София.“

Променя ли се градът през обектива на човека, който запечатва ежедневно съкровени моменти от битието му?

„Промяната е към добро. Аз я виждам, доста голям процент от хората виждат накъде е тръгнал градът, наистина е към добро. Не знам дали някой си спомня София от 90-те години. Хората забравят какво беше преди и в какво се превърна“, отбелязва Иван Шишиев и допълва, че това не означава, че не трябва да бъдем критични както към града, така и към себе си.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Фейсбук страница "Етюд-и-те на София"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06