Джеймс Хетфийлд – гласът и ритъм китарата на титаните Metallica, ще остане в историята не само с жицата, но и със змия, кръстена на него. Atheris hetfieldi – така се казва новият вид африканска дървесна усойница или Bush Viper. Открита е на остров Биоко в Екваториална Гвинея, достига 52 см дължина и напомня доста на дракон.
Д-р Луиш Сериако, един от откривателите, както и основен двигател Хетфийлд да бъде почетен по този начин, бе открит от „Изотопия” и закопчан, разговорен, интервюиран. Разказва ни как той и колегите му са се спрели на гръмкото металическо име:
„През последните 10 години работих върху изучаването на африкански влечуги – змии, гущери, костенурки. Направих доста експедиции на терен, специално в Ангола, Гвинейския залив и Намибия”. Изследвайки африканските дървесни усойници (Bush Vipers), Луиш сравнява вече откритите нови видове и материалите за тях в различни музеи по света, свързани с тази група змии. „Когато разглеждах колекциите на Калифорнийската академия на науките, видях екземпляр от остров Биоко. Когато се задълбочих, започнах да го сравнявам, за да разбера какъв вид е, беше очевидно за мен, че не е като никой друг, който се среща на континента или е описан в миналото”, допълва португалският учен.
Et voilà!
Става ясно, че пред екипа учени има нов вид змия. Не се бавят и започват с описанието, обмислят и име, съобразявайки се с всички правила за това. „Отдавна имахме идея да наречем нещо на „Металика” и на Джеймс. И когато открихме този вид, решихме, че е добра възможност. Това е наистина готино изглеждаща отровна змия. Идва от стар вулкан по средата на тропическа гора. Смятам, че е доста яко за змия”, категоричен е Луиш.
Отзвукът е сериозен – от Португалия до Съединените щати, през Южна Африка до Япония, та чак до България. Как обаче позитивната реакция ще се отрази на студенокръвната красавица? Или казано иначе – полезна ли е за спасяването на африканската дървена усойница?
„О, да! Определено мисля, че ще я спаси. Когато имаш вид с такова мощно име, това определено предизвиква вниманието на хората и ги убеждава в нуждата от повече проучвания на биоразнообразието и от проекти, с които то да бъде съхранено”, убеден е д-р Сериако.
Що за змия е Хетфийлд?
„Със сигурност е доста отровна. Това е яко от метъл гледна точка, но може би не е толкова готина за хората, ухапани от нея. Мисля, че външният ѝ вид е наистина различен. Нашите европейски змии, които се срещат в България и Португалия, са дълги, черепът им е плосък. Някой дори би казал, че са скучни. Но след това се появяват Viper-ите. Първо, те живеят по дърветата и използват края на опашката си, за да се хващат за клоните, като маймуни, с тази малка част от опашката. Външният ѝ вид е поразителен. Изглежда все е едно е излязла от „Междузвездни войни“ или от „Властелинът на пръстените“, с шипове, има черти на дракон, огромни очи, разположени странично. Цветовете ѝ са може би най-малко впечатляващите в сравнение с останалите от групата, но пак са много бляскави.”
Кой кум, кой сват, кой на булката брат... в животинско-метълски вариант
Питаме Луиш за любимите му музиканти и на кои животни би ги оприличил:
„Когато бях дете, харесвах много The Doors, така че Джим Морисън ще е един от тях. Той е Lizard King, Кралят на гущерите, така че това е лесно. Дио със сигурност, но какво би било подходящото животно за него… може би някаква птица. Брус Дикинсън - това ще е животно, което харесвам, но и такова, което крещи наистина силно. Може би лаещ гекон. Разбира се, Леми и черната кобра... Забравих името на вокалиста на Queens Of The Stone Age… Джош Хом, да. Поведението му е като на малко месоядно животно, може би бобър.”
С мръвка или без можете да си пуснете целия разговор с д-р Луиш Сериако от звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС, Arthur C. Wandeur, Luis Ceriaco
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..