Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Калина Андролова: САЩ между разума и неолибералната ексцесия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първият предизборен дебат между Тръмп и Байдън впечатли зрителите с грубостта между двамата кандидати, размяната на обиди и с реалното отсъствие на разговор за политика. Байдън се тросна на Тръмп да млъкне и заяви, че е лъжец, клоун и кучето на Путин. От своя страна Тръмп за пореден път се усъмни в умствените способности на Байдън, разплете го за далаверите на сина му, който е наркозависим, освободен е от Военноморските сили, и е намерил работа единствено заради баща си. Тръмп счита, че Байдън дължи обяснение за милионите, които синът му Хънтър е взел от руснаците. „Няма нищо умно в теб, Джо. За 47 години не си направил нищо“, каза Тръмп и посочи, че Байдън е имал доста ниски оценки при обучението си. Фактите сочат, че Байдън се е дипломирал 76-ти по успех от 85 души.

Такъв градус на обидите американците не са виждали. Те се чудеха дали Байдън е под влиянието на коктейл от енергийни напитки, тъй като обикновено се обърква в кой щат се намира и кой е наоколо. Оценките за дебата са също толкова абсурдни. Приближените медии до Демократическата партия веднага представиха графики за високата подкрепа на Байдън и лошото представяне на Тръмп. Истината е, че Тръмп беше енергичен и жив, а Байдън – доста блед и немощен, със затруднени жестове и по старчески забавена концентрация.

През последните години политиката в САЩ достигна крайна поляризация, а борбата за власт отключи форма на гражданска война, прикрита зад културно-исторически аргументи и антирасизъм. Всъщност, провокирането на вълни от градско насилие, палежи, грабежи и анархистки изстъпления беше замислено, за да реши изхода от предстоящите президентски избори. Събиране на предимство чрез криза. Още от самото му избиране демократите атакуваха Тръмп с възможно най-тежкото обвинение - че превръща политиката в расов конфликт. A убитият от полицаите Джордж Флойд се оказа пусков механизъм за предизборни бунтове. Ако гледаме на това събитие през оптиката на службите за сигурност, ще ни изглежда като класическо оперативно мероприятие.

За известно време антирасистките размирици шокираха рейтинга на Тръмп, но той успя да обърне ситуацията в своя полза. „Радикалните леви – казва Тръмп – се опитват да унищожат нашето наследство и да го заменят с репресивен режим. Те оскверняват паметници и премахват инакомислещите. Тези хора мразят нашата страна“. Разбира се Тръмп е много по-добър в драматургията и емоционалната игра от Джо Байдън. Антирасистките бунтове и системната ангажираност с малцинствата избутват политическия образ на американските демократи още по-вляво, което може да отблъсне част от традиционния електорат на Демократическата партия. Това дава възможност на Тръмп да привлече колебаещия се център, тъй като разумът по презумпция отхвърля анархията и радикализацията на политическия живот.

Ударите с най-много щети за Тръмп са свързани с коронавируса. Байдън се обърна към американските зрители и ги попита риторично колко от тях имат по един празен стол в кухнята си, заради това, че са загубили близък. САЩ имат 4% от населението на света, а 20% от смъртността в световен мащаб. По тази тема Тръмп няма коз. Спомена, че свинският грип също е бил истинско бедствие. И каза, че ако управляваха демократите, хората, починали от Ковид, са щели да бъдат милиони, а не хиляди. Коронавирусът всъщност е надежда за Демократическата партия. Епидемията се използва за насърчаване на избирателите да гласуват по пощата от уж съображения за сигурност, но Тръмп се опасява, че в щатите, контролирани от демократите, вотът с бюлетините ще бъде манипулиран в полза на Байдън.

Американските демократи отдавна са си присвоили правото да създават медийни митове, използвайки мрежата си от приближени медии (като CNN, Washington Post, New York Times, социалните мрежи и др.), които доскоро безалтернативно формираха световното обществено мнение. През последните десет-петнайсет години Демократическата партия отново конструира мита за опасността от Русия. Провалът на комунистическия разказ беше представен като начало на следващата, още по-голяма опасност – путинова Русия. Врагът консолидира. Затова демократите грубо набутаха Тръмп във фикцията, че Москва стои зад него. Достатъчно е, че Тръмп не изповядва параноична русофобия и говори за нормалитет в отношенията с Русия, за да се минира политиката на Тръмп като „руско вмешателство“. Така, с изфабрикувани митове, се управлява вниманието на избирателите и се колонизира пространството за размисъл.

В крайна сметка и натрапчивият фейк за руска следа в американските избори изчерпа възможността да събужда електоралните страсти. Но ето, че съдбата организира нова точка за конфликтни емоции. На 19 септември почина съдията от Върховния съд Рут Гинзбърг, емблема на неолиберализма. На нейно място Тръмп номинира проф. Ейми Кони Барет, която е строг консерватор. Така във Върховния съд републикаците ще имат пълно мнозинство – 6 от девет съдии, с което ще могат да влияят на важни въпроси от политическия живот, включително дори на резултатите от изборите, ако има спорни моменти. Тази ситуация предизвика истински ужас в неолибералните сърца. А това за Тръмп е още една възможност да вдъхне увереност на своите почитатели.

Когато говорим за граждански свободи, трябва да знаем, че основната форма на несвобода е политическото невежество. Да направиш правилен политически избор, означава да натрупаш критичен обем съждения, произведени от това, което се случва наоколо. Битката е за умовете, страстите и убежденията на хората. Тръмп категорично отхвърля идеологията на глобализма, неолибералния фанатизъм и ролята на САЩ като „световен полицай“. Светът само за момент беше еднополюсен. Този момент отмина, Америка трябва спокойно да приеме този факт и да преформатира интервенционистката си външна политика. Затова от изхода на предстоящите избори зависи не само бъдещето на Америка, но и бъдещето на Европа и България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест след приемането на закона от парламента в Тбилиси, 14 май 2024 г.

Парламентът на Грузия отхвърли ветото на президента върху спорния закон за "чуждестранните агенти"

Парламентът на Грузия отхвърли ветото на президента върху закона, изискващ от неправителствените организации с над 20 процента финансиране от чужбина да се регистрират като агенти на чуждо влияние, съобщава Ройтерс.  САЩ наложиха санкции на Грузия заради Руския закон Съветът на Европа разкритикува Закона за чуждото влияние в Грузия Законът..

публикувано на 28.05.24 в 19:05

Путин предупреди Запада: Доставяното оръжие на Украйна да не се използва по руска територия

Руският президент Владимир Путин предупреди Запада да не допуска оръжието, което доставя на Украйна, да бъде използвано за удари по руска територия. По думите му западните оръжейни системи могат да бъдат използвани срещу Русия само с помощта на западни специалисти и една ескалация може да доведе до "сериозни последици", отбелязва Ройтерс.  Путин..

публикувано на 28.05.24 в 18:47

Кипър е с най-чисти води за къпане в ЕС, България - в топ 5

Кипър е с най-чисти води за къпане в Европейския съюз, България е на пето място. Това показва обявеният днес годишен доклад за 2023 г. на Европейската агенция по околна среда в сътрудничество с Европейската комисия. Средиземноморският остров е европейски лидер с 97,6% от зоните му за къпане, оценени с "отлично качество". Следват го..

публикувано на 28.05.24 в 18:46
Жозеп Борел

Борел: Страните членки ще решат дали да вдигнат забраната върху оръжията, които доставят на Украйна

Страните членки са тези, които ще решат дали да вдигнат забраната върху оръжията, които доставят на Украйна, да бъдат използвани за цели на Русия.  Това каза върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел след края на заседанието на министрите на отбраната на страните членки в Брюксел.  Борел: Украйна има право да нанася..

публикувано на 28.05.24 в 18:41
Росица Матева

От ЦИК потвърдиха, че резултатите от изборите на 9 юни ще бъдат обявени в срок

От Централната избирателна комисия (ЦИК) потвърдиха, че резултатите от изборите на 9 юни ще бъдат обявени в срок. Говорителят на Комисията Росица Матева потвърди, че е възможно на секционните комисии да отнеме малко повече време да попълнят протоколите, но това няма да забави обработката. "Секционните избирателни комисии не бива да бързат, не бива..

публикувано на 28.05.24 в 18:32
Георги Гвоздейков

Министър Гвоздейков: Изборите ще бъдат проведени по правилата и абсолютно нормално

Изборите ще бъдат проведени по правилата и абсолютно нормално. Това заяви пред БНР министърът на транспорта Георги Гвоздейков.  Той е определен от Министерски съвет за отговорник по комуникацията между институциите, ангажирани с изоборния процес.  " Всичко е в нормалните срокове на изпълнение. Няма фрапиращи моменти". Гвоздейков: Не е..

публикувано на 28.05.24 в 18:31
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: През юли инфлацията у нас ще отговаря на критерия за влизане в еврозоната

България има шанс да влезе в еврозоната през 2025 г., може и да не е в началото на годината. През юли ще изпълним и критерия от Маастрихт за инфлацията. Това прогнозира икономистът Румен Гълъбинов в интервю пред БНР. "Мисията "Еврозона" е възможна, спори се само за времето. Ползвайки опита на Хърватия, можем да подобрим нашето представяне,..

публикувано на 28.05.24 в 18:16