Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хавиер Качо: Нансен е велик изследовател за всеки, свързан с полярния свят

Хавиер Качо
Снимка: Ани Петрова

На 8 октомври в Огледалната зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Хавиер Качо. „Нансен. Полярният изследовател, който искаше да промени света“.

„Тази книга за мен е много специална, защото за всеки човек, свързан по някакъв начин с полярния свят, Нансен е великият, големият изследовател. Но той е и повече от изследовател. /…/ Той е голям човек, голяма личност и не бива да го забравяме. Той е направил много за Европа, неговият принос е огромен“, каза авторът Хавиер Качо в предаването „Хоризонт до обед".

„В продължение на дълги години исках да напиша книга за Нансен и вероятно именно срещата с внучката му ме подтикна да започна да пиша. Но й е мъчно, че дори в самата Норвегия хората не го познават достатъчно, вече е като позабравен“, сподели Качо.

Хавиер Качо  Снимка: Ани Петрова

„Обединените нации, каквито ги познаваме сега, дължат много повече на Фритьоф Нансен, отколкото си представяме. И за това се разказва в моята книга. Аз правя преглед на цялата му биография. Разбира се, специално внимание отдавам на ролята на Нансен като полярен изследовател, но не можех да забравя тази друга страна на Нансен – като хуманист“, изтъкна испанският автор. 

Това е човекът, който, за да помогне на страната си, губи възможност да постигне още по-големи дела като полярен изследовател. Сега всички знаем, че първият, който е достигнал до Южния полюс, е бил Амундсен. Но човекът, който за малко да запише името си в енциклопедиите като първият, достигнал до Южния полюс, е Фритьоф Нансен. Той подготвял своята експедиция към Южния полюс, която е била същата като на Амундсен и тогава страната му, която току-що се била отделила от Швеция, го моли да стане посланик във Великобритания, в Лондон, защото той е бил норвежецът с най-висок престиж в международен план. Тогава той си прави своеобразно „харакири“ като полярен изследовател“, разказа още Хавиер Качо.

Фритьоф Нансен е първият полярен изследовател, който пише книжка за деца, а в онези времена това е било абсолютна революция, поясни още Качо, който признава, че се възхищава от Нансен.

На 10 октомври се отбелязва 159-годишнината от рождението на Фритьоф Нансен. През настоящата година се отбелязват и 90 години от смъртта му.

Уважаван като дипломат, след Първата световна война е назначен за върховен комисар към Обединените нации за бежанците, където помага на милиони руски и арменски бежанци. Неговите комитети подкрепят и завръщането на българите от Западна Тракия, депортирани от егейските острови по време на Гръцко-турската война (1919-1922 г.) За заслугите си е отличен с Нобелова награда за мир през 1922 г.  Като изследовател Фритьоф Нансен е направил революция в техниката на полярните плавания.

Хавиер Качо е испански учен, полярник и писател. Участвал е в шест испански антарктически експедиции, а през 2020 г.  е бил част от 28-та българска експедиция до Ледения континент. Написал е няколко книги - „Антарктида: озоновата дупка“, „Амундсен - Скот: дуел на Антарктида“, „Шакълтън, несломимият“, „Аз, Фрам“, Героите на Антарктида“ и детския роман „Приключенията на Пити в Антарктида“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38