Нищо не запълва душата ми, както музиката
„Когато се събуждам всеки ден, осъзнавам, че съм намерил пътя си и правя това, което искам и мога. Нищо не може да запълни душата ми така, както музиката“. Това сподели пред БНР певецът и музикант Стефан Илчев.
Интересът му към стоматологията се измества от този към музиката някъде около гимназията.
„И си казах – или Музикалната академия, или казармата. Исках да вляза в казармата, защото в моя род всички първи братовчеди са момчета... Дълъг е пътят, докато се престраша да имам авторска песен. Една година след като завърших Академията, ми предложиха да запиша поп песен“, спомни си с усмивка певецът.
Най-големият съветник за музиканта е характерът
Той вярва, че най-големият съветник за човек, който се занимава с музика, е характерът:
„Както може да те изгради и да стигнеш далеч, ако го имаш, така и може да се изпариш бързо, ако го нямаш. Когато започнах да уча оперно пеене, си дадох сметка, че това не е само научаване на пеене, а е и физиологичен процес, свързан с твоето тяло. Това нещо няма научаване. До днес никога не съм си казвал, че съм се научил на пеене... Осъзнато съм тръгнал да вървя по този път, знаейки, че ще е трудно. По пътя научаваш много неща. Това е път с начало, но без край“.
В предаването „Нощен Хоризонт“ Стефан Илчев призна, че работи по нов албум, като планира промоцията му да е през пролетта:
„Песните от миналата година досега ще са нещото, с което искам да заявя себе си. Искам да правя музика с музиканти. Не съм от изпълнителите, които търсят да имат хит сега и на момента. Искам, като си пусна моя песен, да ми е приятно да я слушам и след 10 години“.
Певецът разкри, че е готов да помага на млади изпълнители и ако той е трамплинът, те да отидат по-нагоре.
Винаги знам, че мога още по-добре
„Никога не съм доволен от себе си. Винаги знам, че мога още по-добре... Аз съм от певците, които обичат да слушат. Пеенето е усещане, не викане“.
Стефан Илчев определи себе си като почитател на българския фолклор, но не би се впуснал в предизвикателството да изпълнява този стил музика заради респекта:
„Основният проблем с фолклора в България е, че не ценим това, което имаме като корени и като музика, затова идва и проблемът, че в България не се слуша българска музика. Без корените няма как да правим музика занапред“.
Певецът филтрира музикалната информация и не се интересува от актуалните изпълнители, причината е, че иска да се концентрира върху себе си и да си спести косвеното влияние отвън.
Когато занулих мечтите си, започнаха да ми се случват невероятни неща
„Не обичам думата граници. Здраво стъпил съм на земята, правя всяка крачка самостоятелно и уверено... Когато си уверен в себе си, хората започват да вярват повече в теб. Това не пречи да останеш човек. Когато вплиташ човещината в музиката, това е правилният път“.
Стефан Илчев е минал и през музикалните формати, които определи като среда, която му е помогнала да намери себе си като темперамент и глас:
„Това ме центрира като изпълнител... Когато занулих своите мечти, започнаха да ми се сбъдват неща, които никога не съм очаквал. Например, участието ми в „Като две капки вода“, срещата ми с моя идол Марая Кери, дуета ми с Тони Димитрова... При форматите за търсене на таланти обаче основно се набляга на журито, но това измества центъра“.
Интервюто със Стефан Илчев можете да чуете в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..