Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Каприев, СУ: Този протест е за съхраняване на общото благо

Есента на протеста - има ли ясна посока

Александър Димитров, УНСС: Не бива да ни плаши фрагментаризиран парламент

Снимка: БГНЕС

Онова, заради което хората са на улицата, е промяна на една система, в която живеем вече поне 20 години и която продължава цинично да се нарича преход. А тя не е преход. Тя е добре преходила система, чийто основен механизъм е корупцията в латинския смисъл на думата, което означава разруха, разложение и от тази разруха и разложение определени организми се изхранват добре.“ Това каза пред БНР проф. Георги Каприев, преподавател по философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Политиката, политическото, разглеждано като добро, справедливо управление са в абсолютна криза, те са в състояние на свободно падане, смята Александър Димитров, преподавател по политология в Университета за национално и световно стопанство.

За 10 години управляващото мнозинство трябваше да осъзнае, че политика на парче, която цели да извлече краткотраен политически дивидент, не може да реши системните проблеми, които са се натрупали. Става въпрос за процеса на корозия, обхванал и политическите институции, обхваща и обществото. Ефектът на тази корозия на това разложение става вече много голям, може да се превърне в необратим“, посочи Димитров в предаването „Неделя 150".

Проблемът е системен, а управляващите нямат интелект да забележат системата, имат интелект да забелязват определени структури вътре в политическото, отбеляза проф. Георги Каприев.

„Какво значи дават надбавки? Тези пари не са ли изработени от нас? Тези пари не са ли заслужени от тези хора? Не е ли задача на държавата да поддържа немощните, болните и т.н.? Какво значи дават? Да не са ги извадили от джоба си? От джоба си са ги извадили, защото ако не ги дадат, ще ги откраднат.“

Според Димитров раздаваните от властта социални бонуси са „нещо като кръпки, помощи срещу краткотрайна подкрепа“, а всъщност има големи проблеми, които да се решават. Александър Димитров не очаква висока избирателна активност на изборите догодина. Харчовете дават на властта спокойствие, но е още рано да се каже дали ще имат електорално отражение, допълни той. 

Този протест е за съхраняване на общото благо, подчерта проф. Каприев, според когото сме в положението „спогодба не става между нас и тях“, както пише Вазов.

Демокрацията минава през избори и там се решават нещата. Тези протести не целят точно замяната на една политическа сила с друга, изтъкна още Георги Каприев. Като се позова на актуалните социологически проучвания за нагласите на гласоподавателите, преподавателят изтъкна, че „ще се получи един ужасно шарен парламент, който едва ли ще може да излъчи добре работещо правителство“.

Може би ще се премине през серия от такива избори, докато се избистри някаква политическа сила, която да предложи на българското общество модел на управление, който има в основата си общото благо“, прогнозира проф. Каприев.

Изобщо не трябва да ни плаши фрагментираният парламент, той  е естествен резултат от вота на хората, коментира Александър Димитров. Той даде пример с държави като Белгия и Холандия, където дори при дългото отсъствие на управляващо мнозинство, „администрацията е компетентна да движи делата на държавата, които касаят ежедневието“.

„Понятието компетентност, понятието експертност, понятието специализираност и дори по-общото – образованост, нищо не значи у нас в момента", заяви проф. Георги Каприев.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55