Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За младите климатичната криза не е абстрактна и далечна идея

Замърсяване на плажната ивица край Приморско
Снимка: БГНЕС

Десетки български ученици се включват с послания за бъдещето на планетата в международен проект по случай германското председателство на Съвета на Европейския съюз. Видеоклиповете се споделят в интерактивна онлайн платформа, адаптирана на всички официални 24 езика на ЕС. Творческият проект има за цел да доближи посланията на младото поколение за опазване на околната среда до хората, които взимат политически решения и правят промени.

За младото поколение климатичната криза не е абстрактна и далечна идея. Запознати с проблемите на околната среда ученици от цяла Европа се включват с призиви за правилните действия за съхраняването на съжителството между хора, животни и екосистеми.

До скоро от децата се изискваше да дават добри резултати в училище и да слушат родителски наставления. Днес ролите се сменят - ред е на възрастните да чуят силно и ясно гласа на младите. Някои от децата говорят за проблема с тревога, други с надежда:

"За мен основните проблеми, срещу които трябва да се борим, са обезлесяването, за една цяла година се изсичат безброй много дървета, особено в Бразилия и най-вече хабенето на вода" .

"Всички превозни средства, които използваме, колите, всичко това замърсява въздуха и колкото и да си мислим в момента, че това няма никакво влияние върху нас, то има, макар и да не се прояви веднага".

"Земята се замърсява все повече и повече с всеки ден. Ако хората сами не осъзнаят, че ние сме проблем за земята, скоро няма да ни има тук".

Интерактивният проект „Earth speakеr” е финансиран от Федералното външно министерство и се развива съвместно с Гьоте Институт. Идеята е на световноизвестния датско-исландски артист Олафур Елиасон, който е известен с инсталациите си, често свързани с околната среда и климатичната криза. 

В столицата културно-образователната институция организира работилница за ученици, които заедно подготвиха своите послания за бъдещето на планетата.

"Нека чуем какви са техните виждания, страхове, идеи, какво имат да ни кажат децата за бъдещето, защото такова е и мотото на проекта, че то принадлежи на децата, не толкова на нас, колкото на младите", обясни Симона Ганева, служител в Гьоте институт.

Замърсяване на Поморийското езеро                                                                                    Снимка: БГНЕС

Според еколозите днешното поколение разполага с едно голямо предимство - правото на информиран избор. Десислава Стоянова от екологичното сдружение "За Земята" определя пластмасовото замърсяване като една от най-големите заплахи пред човечеството:

"Пластмасата наистина завзе нашия живот и от 50-те години досега има произведени над 9 милиарда тона, като само 10% от световно произведената пластмаса се рециклира, т.е. ние не можем да говорим само за рециклиране, а изобщо за превенция на използването на този продукт, за преизползването на продукти и според мен децата днес са абсолютно наясно с този въпрос".

И още предложения, които имат потенциала да помогнат за бъдещето на всички европейци:

"Гледам в интернет какво мога да направя, образовам се с всякакви видеа и документални филми, но и в училище и в семейството говорим активно за това как можем да се подобрим и как можем ние самите да си поставим цели, за да намалим употребата на пластмаса и продукти за еднократна употреба".

"Вместо да си купуваме нови учебници можем да използваме стари такива, бутилираните шишета - можем да използваме стъклени, всичко това помага дори и малко за околната среда".

"Имам сестра, давам си дрехите на нея. Използвам платнени торбички, аз съм голям фен, правят и много интересни дизайни. Гледам да не купувам излишни неща и дрехи, и храни, и пластмасови опаковки".

"Найлоновите торбички въобще да не се използват".

"Да използваме колело, да използваме градски транспорт".

Ангажираността на младите хора по света към опазването на околната среда не е ново явление. Спомняме си глобалните стачки под надслов „Петъци за бъдеще“, които стартираха през 2018 година и продължават да привличат световното внимание и да налагат климатичните промени като център на политическите дебати. 

Вдъхновени от личния пример на шведската тинейджърка и екоактивистка Грета Тунберг, ученици от България инициираха поредица от акции и у нас, подкрепяйки световното движение. 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57