Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът на омразата не е личен, а социален проблем

Снимка: Pixabay

Да погледнеш в очите на непознат, да го усетиш близък, да научиш нещо съкровено за него е като влизане в обувките на другия.  

Глобалното креативно студио за социално въздействие Fine Acts предлага социален експеримент, свързан с езика на омразата.

Този социален експеримент се базира на известно проучване, според което можеш да се сближиш с непознат човек, ако го гледаш в очите в продължение на 4 минути. Доста социални експерименти са правени през годините по света, доказвайки това твърдение, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Ани Алексиева от Fine Acts.

Затова освен на гледането между двама непознати в мълчание те залагат и на човешката история. Докато двамата се гледат в очите в продължение на 4 минути, в слушалки чуват историята на човека срещу себе си. Реакциите са много емоционални – на емпатия, надежда, близост и доброта, разказа Ани Алексиева пред БНР.

Продукцията се появява в момент на брутална агресия срещу различията, като последни примери са побоят над деца при хомофобска акция в Пловдив, както и смъртните заплахи срещу гей активисти в града.

„В експеримента ние виждаме автентичните реакции на хората, които показват промяна към отсрещния човек, изненада, абсолютно органична емпатия. Те не са предупредени, че ще слушат история, която е свързана с тази тема.“

Моментът на споделяне на ранимостта е много личен. Включилите се в експеримента, представяйки личната си история, разказват и историята на още хиляди хора, които ежедневно и системно са подлагани на език на омразата, подчерта Ани Алексиева.

Езикът на омразата не е личен проблем, той е социален, обществен проблем и засяга страшно много хора в България“, коментира тя.

Не се опитваме да стигнем до най-крайните хора, а до онези, които си задават въпроси, поясни Павел Кунчев, един от съоснователите на глобалната платформа, социален предприемач с опит в маркетинга и рекламата, съосновател и на Time Heroes.

По много теми, които ни разделят като общество и са по-пиперливи, не можеш винаги да достигнеш до всички по ефективен начин, но е много важно да си дадем сметка, че екстремните елементи в едно общество са много малка част, макар да са много шумни и понякога да успяват да доминират, изтъкна Кунчев.

Още за инициативата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38