Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Живков и подаръците от цял свят

Музей Тодор Живков - Правец
Снимка: bgDNES.bg

Ще се върнем в далечната 1989 година, когато на днешната дата, 24 октомври, Петър Младенов- министър на външните работи изненадващо се обръща към другарите си от политбюро с открито писмо. В него той обвинява Тодор Живков в авторитаризъм и го определя като главен виновник за дълбоката външна и вътрешна политическа криза в България. Младенов прави безпрецедентен акт, като обявява,че подава оставка като външен министър. Писмото предвизвиква истински шок сред членовете на политбюро.
"Това е нож в стомаха на Живков", коментира Андрей Луканов.
Всъщност и без това писмо промените в България щяха да настъпят. Икономиката буксуваше, недоволството растеше. Живков беше решил да се оттегли още през 1988 година, но тогава политбюро отказа да приеме оставката му. Въпросът беше кога. На заседание, провело се на 10 ноември 1989 година, централният комитет на БКП освобождава Тодор Живков от поста генерален секретар и фактически в държавата, който заема 35 години. В качеството си на държавен глава Тодор Живков посещава десетки държави, среща се с техните ръководители и получава подаръци: картини, статуетки, сувенири, маски, копия на антични предмети. Голяма част от тези подаръци се пазят и могат да бъдат видени в музейния комплекс на Тодор Живков в град Правец.

За витрините с подаръци и родната къща на бившия първи увлекателен разказ на Билян Иванов, уредник в комплекса може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25