Мирната геополитическа раздяла между Чехия и Словакия след 1989 година сложи край на държавата, възникнала върху руините на Австро-Унгарската империя.
Срещата на чехи и словаци днес е като среща на стари приятели, които се познават отдавна и доста добре, казва Н. Пр. Лукаш Кауцки, посланик на Чехия в страната ни.
Ценим постигнатото от нашите предци при основаването на Чехословакия, защото това е помогнало много за по-нататъшното развитие на словашката идентичност и култура, допълва Н. Пр. Мануел Корчек, посланик на Словакия у нас.
Чехословашкото посолство в България действа от 25 септември 1920 година. Чешка следа в българската история оставят редица личности, включително в кодифицирането на гражданското и наказателното право. Чешки принос има в областта на науката, при изграждането на железниците, в пивоварния бизнес. Модерната си визия Пловдив също дължи на чешки архитект. По линия на словашкото присъствие се открояват фигури, свързани с литературния живот.
Еднозначен ли е прочитът на Пражката пролет днес?
„Ние живеехме в обща държава. Потушаването на Пражката пролет е обща съдба. Оценката на тази част от нашата история не се влияе от националността на един или друг политик“, каза посланикът на Словакия Мануел Корчек.
Относно съвсем актуални събития – придобиването на bTV от чешкия милиардер Петр Келнер, дипломатът Лукаш Кауцки заяви, че това трябва да бъде възприемано в по-широк контекст, защото е част от купуването на цяла група телевизии – в България, Чехия, Словакия, Словения и Румъния.
„bTV е част от тази група и от промяната на собственика може да се очаква нов импулс, не само в техническо отношение, но и за подобряване на съдържанието“, коментира Кауцки.
Словашките инвестиции в България са сравнително малки – през последните години говорим само за около 4 милиона евро, посочи Мануел Корчек. Двустранната търговия за миналата година е възлизала на 804 милиона евро, за тази година се забелязва лек спад и в износа, и във вноса.
На 1.6 милиарда евро се оценява двустранният стокообмен между България и Чехия, обясни Лукаш Кауцки.
Цялото интервю с двамата посланици чуйте в звуковия файл.Преводът в ефир е на Татяна Вайсова
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..