Мирната геополитическа раздяла между Чехия и Словакия след 1989 година сложи край на държавата, възникнала върху руините на Австро-Унгарската империя.
Срещата на чехи и словаци днес е като среща на стари приятели, които се познават отдавна и доста добре, казва Н. Пр. Лукаш Кауцки, посланик на Чехия в страната ни.
Ценим постигнатото от нашите предци при основаването на Чехословакия, защото това е помогнало много за по-нататъшното развитие на словашката идентичност и култура, допълва Н. Пр. Мануел Корчек, посланик на Словакия у нас.
Чехословашкото посолство в България действа от 25 септември 1920 година. Чешка следа в българската история оставят редица личности, включително в кодифицирането на гражданското и наказателното право. Чешки принос има в областта на науката, при изграждането на железниците, в пивоварния бизнес. Модерната си визия Пловдив също дължи на чешки архитект. По линия на словашкото присъствие се открояват фигури, свързани с литературния живот.
Еднозначен ли е прочитът на Пражката пролет днес?
„Ние живеехме в обща държава. Потушаването на Пражката пролет е обща съдба. Оценката на тази част от нашата история не се влияе от националността на един или друг политик“, каза посланикът на Словакия Мануел Корчек.
Относно съвсем актуални събития – придобиването на bTV от чешкия милиардер Петр Келнер, дипломатът Лукаш Кауцки заяви, че това трябва да бъде възприемано в по-широк контекст, защото е част от купуването на цяла група телевизии – в България, Чехия, Словакия, Словения и Румъния.
„bTV е част от тази група и от промяната на собственика може да се очаква нов импулс, не само в техническо отношение, но и за подобряване на съдържанието“, коментира Кауцки.
Словашките инвестиции в България са сравнително малки – през последните години говорим само за около 4 милиона евро, посочи Мануел Корчек. Двустранната търговия за миналата година е възлизала на 804 милиона евро, за тази година се забелязва лек спад и в износа, и във вноса.
На 1.6 милиарда евро се оценява двустранният стокообмен между България и Чехия, обясни Лукаш Кауцки.
Цялото интервю с двамата посланици чуйте в звуковия файл.Преводът в ефир е на Татяна Вайсова
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..