Covid-19 е изпитание, трябва да сме отговорни към себе си и към другите и да бъдем единни. Това казва 35-годишният свещеник Зоран Мамучевски от Горна Оряховица, който пребори заболяването и в дните на следболничната карантина всеки момент очаква раждането на четвъртото си дете.
Заболяването покосило македонеца Зоран Мамучевски неочаквано. Свещеникът, завършил Кеймбридж и избрал Горна Оряховица за свой втори дом, разказа, че както всичко било наред, изведнъж бил връхлетян от силни болки в мускулите, вдигнат висока температура, бил отпаднал. Самоизолирал се и потърсил личния си лекар:
„Човек се приковава на леглото без да иска. Когато дойдоха първите симптоми, нещото, което направих, беше да се карантинирам, да се самоизолирам, за да можем да запазим поне отговорността към другите хора и по този начин останах вкъщи, затворих се. Обадих се на личната лекарка и ми беше предписана терапия как да с лекувам с какви лекарства и реално започна моето лечение“.
35-годишният свещеник е спортист, играе в баскетболния отбор на Горна Оряховица, ходи на танци, води здравословен начин на живот със съпругата и трите им деца и вярвал, че ще се запази здрав. Шест дена отец Зоран Мамучевски се лекувал вкъщи, но състоянието му се влошило, въздухът не стигал, не можел да диша и бил приет за лечение в болницата в Горна Оряховица.
„Симптомите бяха едни много странни – имаш, нямаш нищо, в другия момент те започва втрисане, започваш да вдигаш висока температура. Докато не се стигна до момента, в който получих задух, проблеми с дишането и тогава вече отидох да си направя снимка на гърдите. Реално излезе, че аз имам двустранна пневмония, въпреки антибиотика който съм пил, въпреки лекарствата, се стигна до този момент да имам липса на въздух и се наложи да ме хоспитализират в болницата в Горна Оряховица“.
В болницата отец Зоран Мамучевски видял как изписват родителите, а на тяхно място влиза синът с Covid-19, болни на кислородолечение, чието състояние се влошава, починали пациенти, въпреки грижите на лекарите и сестрите:
„Човекът, реално чието легло заех, беше на кислород, нямаше възможност да диша по друг начин и беше прехвърлен в интензивно отделение, където продължи да приема кислород. Другият човек, който беше настанен с мен в самата стая, също имаше затруднения с дишането, имаше големи болки, кашляше много силно, не можеше да стане от леглото, защото ми се завиваше свят. Това е нещо, което никой не може да каже със сигурност, че него вирусът ще го отмине и ето виждаш ли как няма нищо да се случи. Никой не е застрахован и това мога да кажа със сигурност. За съжаление, всеки един може да развие усложнения. Наистина тази болест е много коварна. Имаше една жена, която започна да се подобрява и за съжаление почина. В един момент никой не знае какви последици ще донесе на организма този вирус“.
Отец Зоран Мамучевски се молел за здраве, уповавал се на вярата си в господ, но и на лекарите и медицинските сестри, на грижите на санитарите. Медиците също се уповавали на молитвите на свещеника:
„Аз настина се молех и за тях, защото виждах колко много им е трудно. Докато минат през всичките тези пациенти, да ги обслужат, да им дадат терапията. Все пак влизат със съзнанието, че всеки един от тях може да е следващият. Бяха хоспитализирани и доста лекари, които се бяха разболели също и хора, които бяха в много лошо състояние и никой не е застрахован. Тази болест съсипва и психически след това. Тя те смачква. Много е важно човек да запази психическото си здраве, да запази някак яснотата на мисълта“.
Вчера свещеникът беше изписан в добро състояние от горнооряховската болница и е в карантина в дома си. Трите деца на отец Зоран изкарали заболяването безсимптомно вкъщи, запазила се съпругата му, която всеки момент ще роди четвъртото им дете.
„Едното като мине, злото, лошото като мине, гледаме напред в бъдещето с надежда, с искра надежда, че ето идва нещо друго, по-хубаво, което предстои. Това изпитание ще мине. Ние трябва да знаем и да сме наясно, че всички ще го минем. Тези, които го минават, хората, които се разболяват, не трябва да ги изолираме или да ги гледаме с лошо око. Имам много познати и приятели, които минаха заболяването, някои – трудно, някои – лесно. Най-важното от всичко е да запазим спокойствие, да запазим вярата, да бъдем отговорни един към друг и да не влизаме в конспиративни теории как нищо не съществува, как това всичко е измама и т.н. А да бъдем отговорни към нас, към хората около нас, да се пазим и да си помагаме“.
Социалната трапезария в храма „Свети Три светители“ в Горна Оряховица, където служи отец Зоран Мамучевски, продължава работата си и всеки ден дава безплатен топъл обяд на стотина нуждаещи се.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..