„На първо място е променено фактическото състояние на суверенитета на държавата върху човека, върху обхвата на действие на отделния човек. Контролът на правителствата, на държавите върху нас е много по-малък, отколкото е бил във всеки етап от историята. От тази гледна точка имаме много повече възможности за реализация, съответно правителствата имат по-малко контрол. На второ място демографските промени създават коренно различен тип общества - такива, с които редица от нас не са свикнали. Променя се политическата култура под влияние на емиграцията и трябва да сме наясно, че в третото и четвъртото десетилетие на този век ще се засили тенденцията да има мултиетнически общества, да има мултирасови общества, в бъдеще мултикултурализмът от изключение ще става правило, не само в анлгосаксонският свят, но и навсякъде“, каза в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Аврамов.
Поне от 2-3 десетилетия има тенденция към силен егалитаризъм най-вече през новите технологии.
„Тук има нещо много важно - ако в света на 20-и век, за да си лидер, беше необходимо да имаш образование, да си прекарал години следвайки нещо, придобивайки професионална квалификация, учейки, то днес това не е така - за да си лидер е достатъчно само да си добър в разпространяването на посланията си и да си бърз във виртуалния свят, т.е. да овладееш техника на комуникация“, подчерта Аврамов.
Аврамов коментира, че се променя политическата представителство.
„Критериите за добра политика вече не са свързани с качеството на управлението, а са свързани с представителство във всичките му форми. Това най-ясно се вижда в най-развитите и конкуретни западни демокарции, където се налага политиката на идентичност".
Политиката се радикализира, заяви Димитър Аврамов.
"Радикализацията е свързана с нарастване на значимостта на крайните позиции, тяхната динамика във всяка една сфера на живота ни – в икономиката, в политическия живот, изискването на това да реагираме непрекъснато, в реално време.“
Политологът коментира, че има опасна тенденция – тя е, че равнопоставеността, която е основен принцип на европейския тип държава, на западната държава все повече бива разбирана като равенство.
Политологът Димитър Аврамов е роден в Пловдив, завършва гимназията с преподаване на чужди езици "Иван Вазов" с руски и английски, завършил е политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", има специализация от Университета в Загреб, където изучава прехода в бивша Югославия, работил е и като журналист в Младежка редакция на програма „Христо Ботев" на Българското национално радио и вестник „Капитал“.Повече можете да чуете в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..