Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През януари главният архитект на София трябва да обяви конкурс за развитие на Централна баня

Историческата сграда на Централната баня в София е обект на спор за бъдещото й предназначение
Снимка: БГНЕС

Има места, в които все пак минералната вода се използва и за къпане в района на София – това е на Панчарево и в санаториумите в Банкя, но това трябва да се разшири“, каза в „Хоризонт до обед“ архитект Любо Георгиев от София план, общинското предприятие, което отговоря за пространственото и стратегическото планиране на Столична община във връзка с проекта за развитие на Централната минерална баня в София.

В предаването бяха представени концепциите на три екипа - “Софийски терми”, „Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” и "Историческа баня".

Според архитект Георгиев идеята е била да съберат концепции, които са обмислени и цялостни.

„Целта ни е да имаме много добра концепция, която вече да представим на общинския съвет и кмета на София. Трябва да се има предвид и начините на финансиране и икономическия модел.

Екипите са мултидисциплинарни, защото това са концепции, а не архитектурни проекти или конкурси. Представени са идеите как да се използва пространството, как работи финансово и за какво ще се ползва минералната вода – нужни бяха много специалисти и много изследвания.“

Най-важното е как бизнес моделът работи с модела за управлението, със сградата и с пространството около банята – една синергия между тях, подчерта архитектът.

Общината сега след подбраните три екипа, и след изработените от тях концепции – общината ги придобива и в рамките на два месеца ние ще създадем една концепция, която ще я предложим на Столична община. С всички подробности – график, елементи, финанси, модел на управление, знаем, че остава Музеят на София, хранилището към него. Това ще се съгласува и с главния архитект“. Това коментира още Георгиев.

До началото на януари могат да се подават становища по концепциите, за да може да приключи общественото обсъждане, а след това главният архитект според мен трябва да внесе доклад пред СОС за провеждане на архитектурен конкурс“, коментира темата в „Хоризонт до обед“ Малина Едрева, председател на групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет:

„Какво ще включва като задание този конкурс – най-вероятно това ще са или елементи от трите концепции, или изборът на една“.

По думите на Едрева относно достъпа да минералната вода, ще се намери начин това благо на града да остане.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48