„Мъртвите не си отиват завинаги, в моя дом те се помнят, почитат се, говори се за тях, разказват се спомени и аз мисля, че по този начин хората не си отиват завинаги, а оживяват в нас и в сърцата ни“. Това сподели в предаването „Нощен хоризонт“ Ана Цанкова. Тя е родена в град Кърджали. Живее и работи в София. Нейни стихотворения са публикувани в списания „НО Поезия“, „Нова асоциална поезия“, в редица различни периодични издания и в онлайн платформите „Public-Republic“, „Banitza“, „Открита литература“.
„Дядо ми също си отиде преди доста години. Той беше най-добрият и най-прекрасният човек, когото познавах и ме е научил на почти всичко“, допълни Цанкова.
Ана Цанкова сподели, че майка ѝ е била силно вярваща жена. Заедно са посещавали църкви. Спомените на Ана Цанкова са свързани с църквата „Свети Георги“ в Кърджали. Към вярата трябва да имаш посока, трябва някой да те насочи, допълни тя.
„Не определям пътя си към вярата като трънлив. Знам, че тя дава любов, тя учи на добро, на смирение, че ти не си сам и не си изоставен. Много е важно човек да вярва и да мисли, и да знае, и да усеща, че той не е сам и че каквото и да му се случва, ще има по-добър ден, ако Господ даде. Ние сме загубени без вяра, нищо не може да ни се случва - хубаво, добро и може би ние няма да бъдем добри, ако нямаме вяра", подчерта Ана Цанкова.
В края на 2018 г. излиза дебютната ѝ книга с поезия „Археология на белезите”, под знака на издателски кръг „Смисъл” и с редактор Аксиния Михайлова. През 2019 г. Ана Цанкова печели Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“, а по-късно „Археология на белезите” е номинирана за Литературните награди „Перото“ в категория „Дебют“.
Авторката е отличена със специални награди от IX и X национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“.
Ана Цанкова подготвя нова книга.
„Мисля, че малко съм се променила между първата и втората книга. Започнах да пиша по-дълги стихотворения. Когато си разглеждах файловете, с изненада установих, че съм писала доста също за смъртта, не съм го направила нарочно, но това е нещо, което съм искала да си го обясня, защото поезията е начин на овладяване на болката“.
Повече можете да чуете в звуковия файл."Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..